20. 10. 2022 Aktuality Čo pre vás robíme Duša a film Správy

Diskusia po filme Blízko v rámci projektu Duša a film

DUŠA A FILM – Premietanie filmu Blízko a následná diskusia

Film Blízko (Close), Francúzsko, Belgicko 2022
Kedy: 21.októbra 2022 piatok o 17:00
Kde: Kino Film Europe, Štefánikova 25, Bratislava
Streamovanie diskusie na facebookovom profile Ligy za duševné zdravie

Milí priatelia, opäť vás pozývame na obľúbený projekt DUŠA A FILM, ktorý pripravujeme v spolupráci s Kino Film Europe.
Tentoraz prinášame veľmi aktuálnu tému filmu aj následnej diskusie s odborníkmi. Čaká vás príbeh o priateľstve a hľadaní identity dvoch 12-ročných chlapcov. Príchod do novej školy ich blízky vzťah negatívne poznačí, čo má vážny dopad na ich ďalší život. Film plný emócií ukazuje potrebu priateľstva a pochopenia v krehkom období začiatku dospievania, keď sú deti mimoriadne citlivé a nevedia sa dostatočne vyrovnať s emočne náročnými situáciami.
V tomto čase, po vražde dvoch mladých ľudí z LGBTI+ komunity a zranení ženy na Zochovej ulici dostáva dej príbehu a jeho odkaz o to väčšiu aktuálnosť.
Po skončení filmu nasleduje diskusia so
  • psychologičkou PhDr. Máriou Krýslovou a
  • MUDr. Jánom Šubom, MPH, primárom Kliniky detskej psychiatrie NÚDCH a Krajským odborníkom pre detskú psychiatriu MZ SR.

 

Moderátorka: Mgr. Hana Ševčíková, psychologička a psychoterapeutka

Tešíme sa na vás!
Synopsa filmu Blízko (Close), Francúzsko, Belgicko 2022, režisér: Lukas Dhont
Leo a Rémi sú si blízki. Prežívajú spolu chlapčenské dobrodružstvá, zdieľajú spolu celý svet a skoro každý moment. Dostávajú sa ale do veku, kedy veciam začíname dávať mená. Čo medzi nimi vlastne je? Hlboké priateľstvo alebo láska? Po bezstarostných prázdninách prichádzajú školské dni a s nimi i rôzne otázky a ironické poznámky spolužiakov. Rémi si ich iba zdanlivo nevšíma, ale pre Lea znamenajú stále viac pochybností. Túžia zapadnúť do chlapčenského kolektívu. Drobné ústupky sa spočítajú a jedinečná blízkosť mizne. Detstvo skončí, dospelosť do bezstarostného sveta obidvoch kamarátov vtrhne neúprosne.