24. 03. 2021 Aktuality Nezaradené

Dobré články o duševnom zdraví v čase pandémie

Článkov o psychickom zdraví sa v médiách objavuje čoraz viac. Prinášame vám prehľad tých, ktoré zrozumiteľným spôsobom hovoria o zvládaní duševných porúch v súčasnej dobe ovplyvnenej pandémiou korona vírusu.

Psychiater Černák: Pandémia je vzácna príležitosť urobiť bilanciu svojho života

Psychiater, psychoterapeut MUDr. Pavel Černák v rozhovore rozpráva aj o tom: čo by verejnosť v súčasnej situácii mala počuť od politikov; či je pandémia náročnejšia ako konflikty, ktoré prežili naši predkovia, alebo sme dnes len menej odolní zvládať krízové situácie; a o čo sa môžeme v sebe oprieť, keď sme na hrane svojich mentálnych síl.

„Prial by som si, aby sme boli o čosi skromnejší a pokornejší. Aby sme o čosi viac rešpektovali zem, na ktorej žijeme, a aby sme ju vnímali ako miesto, o ktoré sa treba starať,“ hovorí psychiater PAVEL ČERNÁK.

Prečítajte si celý článok

Psychiater MUDr. Peter Breier: Seniorom sa v izolácii horší chôdza či pamäť, no psychické problémy majú najmä mladí

V tomto rozhovore so známym psychiatrom MUDr. Petrom Breierom sa okrem iného dozviete, aké následky môže mať dlhodobá izolácia seniorov v domovoch sociálnych služieb;
prečo nie je dobré vysvetľovať pandemické opatrenia otcovským tónom; ako pandémia zväčšila problém s nárazovým pitím; či sú psychiatrickí pacienti viac ohrození pandémiou;
ako si poradiť s duševnou ťažobou, ktorá pramení zo súčasnej neistoty. 

Prečítajte si celý článok

Psychiater Černák: Viera je dar i zápas. Verí každý, aj ateista

V tomto rozhovore na aktuality.sk, uznávaný psychiater Pavel Černák odpovedal, či potrebujeme niečomu veriť; ako môže viera pomáhať v predchádzaní samovrážd; ktorú psychickú chorobu môže viera spustiť; prečo sa nedá porovnávať práca kňaza a psychiatra; alebo či viera poskytuje niečo viac ako šport či hobby.

Prečítajte si celý článok

Psychiater Marek Zelman: Závislosť od liekov je neviditeľná, predpisovanie lexaurinu bolo u nás roky medicínskym športom

Závislosť sama osebe nebolí, bolia až jej komplikácie. No keď už prídu, väčšinou sú veľmi ťažko riešiteľné, hovorí psychiater Marek Zelman, riaditeľ Psychiatrickej nemocnice Hronovce. Podľa údajov poisťovní predpisovanie psychiatrických liekov stúplo minulý rok o 12 percent. Môžeme to brať ako dôsledok nárastu úzkostných a depresívnych stavov počas pandémie? Dozviete sa v rozhovore, ktorý redakčne pripravila redaktorka Vitalia Bella

Prečítajte si celý článok

Milióny naše duše nespasia, viac personálu však áno

Na starostlivosť o psychicky chorých ľudí má ísť sto miliónov eur. Hospodárske Noviny urobili veľký prehľad o stave tohto medicínskeho odboru na Slovensku.

Prečítajte si celý článok

Terapeutka Lenka Rušarová o znásilňovaní: Ľudská obludnosť je nekonečná.

Keď terapeutka LENKA RUŠAROVÁ začala pozerať americký seriál Unbeliveble – Neuveriteľné, mala nepríjemný pocit, že je znovu v práci. Bol taký realistický, že ho po pol hodine musela vypnúť.
Stáva sa často, že polícia obetiam znásilnenia neverí a úplne ich spochybní. Kým vyšetrovatelia hľadajú, čo na ich výpovedi nesedí, ony sa prepadajú v pocite vlastnej špiny.

Prečítajte si celý článok

Psychológ Dalibor Špok: Pandémia naplno obnažila charaktery a nie je to pekný pohľad

Český psychológ Dalibor Špok napísal e-knihu Koronavírus: Manuál pre našu dušu, ktorá je dostupná zadarmo. V rozhovore hovorí o tom, že ak sa naučíme zvládnuť dnešnú krízu, pomôže nám to zvládnuť akúkoľvek ďalšiu, ktorá nás ešte čaká.

Prečítajte si celý článok
Stiahnite si zadarmo e-knihu Koronavírus - manuál pro naši duši

Psychologička: Poisťovne platia za psychoterapiu málo, preto je v okolí Bratislavy problém zohnať zazmluvneného terapeuta

Liečba psychoterapiou vie byť pri mnohých duševných ochoreniach, akými sú úzkosti či ľahšie formy depresií, rovnako účinná ako lieky. Prístup k nej je napriek tomu pre mnohých pacientov príliš zložitý.

Najmä v Bratislavskom kraji je minimum zazmluvnených psychoterapeutov a ceny u tých súkromných sa pohybujú okolo 50 eur za sedenie. „Ak by som chcela niekomu v Bratislave odporučiť, aby šiel k zazmluvnenému terapeutovi, takého človeka tam ťažko nájdem. Väčšina odišla zo systému, pretože cena terapie uhradenej zdravotnou poisťovňou je nízka,“ hovorí predsedníčka Slovenskej psychoterapeutickej spoločnosti Zita Michlerová.

Prečítajte si celý článok

Home office reportérky Denníka N s tromi synmi: soplík, skonfiškované mobily a pracovné neúspechy.

Novinárkou som už dvadsať rokov a tento týždeň nepatril k mojim profesijne najúspešnejším. Prečítajte si prečo.

Posledné týždne som sa naučila vstávať o pol piatej ráno. Začalo sa to kvôli nášmu psovi-dôchodcovi, ktorý už dlhšie nevydrží. Aby som hneď zrána nemusela umývať podlahy v byte, radšej sme si s manželom privstali. Najskôr sme sa striedali, no teraz už chodievam väčšinou len ja.

 

Prečítajte si celý článok

Ako vplýva na deti to, že sme ich izolovali od kamarátov a posadili za počítače? „Znepokojuje ma, že o dopadoch na deti nerozprávame,“ hovorí psychologička.

Už takmer mesiac sú doma všetci stredoškoláci, minulý týždeň prešli na dištančné vzdelávanie i žiaci 2. stupňa základných škôl. Zrušené sú všetky rozvojové aktivity pre deti bez rozdielu veku – nemôžu do športových klubov, umeleckých či jazykových škôl. Ako na deti pôsobí sociálna izolácia? Ako im môžu pomôcť rodičia? A ako by mala vyzerať dištančná výučba, aby deti udržali pozornosť?

„Chápem, že potrebujeme sploštiť krivku ochorenia, ale znepokojuje ma, že sa nikto nezaoberá tým, aké dopady budú mať opatrenia na deti,“ hovorí psychologička Mária Balážová.

Prečítajte si celý článok