04. 05. 2022 Aktuality Čo pre vás robíme Nezaradené

Dvetisíc príbehov Ukrajiny-fotografka Lida Suchy a jej tvorba na podporu Ukrajiny

DVETISÍC PRÍBEHOV UKRAJINY 

Dobročinná aukcia fotografií Lidy Suchy organizovaná Ligou za duševné zdravie na podporu Mimovládnej organizácie „Charkivská nadácia pre psychologický výskum“, „Харкiвський фонд психологiчних дослiджень“

Celý svet je otrasený obrazmi skazy, ktorej už viac ako mesiac čelí Ukrajina. Celý svet je ohromený nenávisťou, zlobou a nepredstaviteľným násilím, ktorého sa na ňom dopúšťa putinovské Rusko. Celým svetom dnes znie strašné slovo genocída. Všetci dnes vzdávame hold odvahe, hrdosti a statočnosti ukrajinského národa. 

Do našej krajiny prichádzajú ľudia, ktorých vojna vyhnala z domovov a prinútila opustiť svojich najbližších. Ich prítomnosť je pre mnohých z nás novou situáciou. Rýchlo však prichádzame na to, že bariéry medzi nami sa vďaka jazykovej i kultúrnej blízkosti ľahko prekonávajú.  

Vďaka tejto spolupatričnosti spoznávame, že máme podobné sny i starosti. A spolu s nimi tažko nesieme aj tragédiu, ktorou si naši Ukrajinskí priatelia prechádzajú. Hoci naplno ju nebudeme vedieť zdieľať nikdy. 

Všetci sme ľudia, a život sa nám rovnako odvíja pred očami. Snažíme sa zachytiť jeho pominuteľnosť, pochopiť jeho premenlivosť, krutosť i krásu plynúceho času. Odpoveďou na toto večné snaženie je ľudský príbeh. Zjavuje sa v piesňach, slovách a obrazoch, ktoré si navzájom odovzdávame. Tak rozprávanie každého z nás nadobúda svoju hodnotu.

Svoje miesto si ľudský príbeh našiel aj vo fotografiách Lidy Suchy. Ukrajinský pôvod ju priviedol do dediny Kryvorivnya. Už dvadsať rokov zaznamenáva životy ľudí, ktorí obývajú túto prekrásnu, hoci svetom zabudnutú oblasť na západnej Ukrajine. Od roku 1992 tu portrétovala viac než dvetisíc ľudí. Mnohých z nich s fotoaparátom navštevuje opakovane. Jej dielo sa stalo ikonickou kronikou ich životov ako aj života celej dediny. 

Podobne, ako pri stretnutí s novými ukrajinskými priateľmi, cítime pri prezeraní cyklu fotografií “Portrét dediny” nečakanú blízkosť. Prekvapí nás familiárnosť prírodných scenérií, reálií bežného života i tvárí zachytených ľudí. A predsa (možno práve cez jej prizmu) zreteľne vnímame osobitú identitu ukrajinského človeka a jeho spätosť s rodnou krajinou. 

Každá z fotografií má svoju osobitú hodnotu. Lida Suchy venovala celý cyklus na podporu ľudí aktuálne uviaznutých vo vojnovej situácii na Ukrajine. V Lige za duševné zdravie sme sa spojili s organizáciou na podporu duševného zdravia „Charkivská nadácia pre psychologický výskum“, „Харкiвський фонд психологiчних дослiджень“. Jej momentálne aktivity sú zamerané na pomoc rodinám zasiahnutým vojnou. Poskytuje okrem iného psychologickú pomoc deťom momentálne prebývajúcim v protileteckých krytoch (arteterapia, klaunské čísla a pod.).  Zakúpením každej jednej fotografie podporujeme ich činnosť a umožňujeme im pomáhať. 

Vyvolávacia cena jednej fotografie je 300 eur.
Každá fotografia je paspartovaná.
Celá suma bude zaslaná organizácii „Charkivská nadácia pre psychologický výskum“.
Zakúpené fotografie si môžete vyzdvihnúť v Lige za duševné zdravie.
Kontaktná osoba: Stanislava Knut 0907 162 940, stanislava.knut@gmail.com

Mimovládna organizácia „Charkivská nadácia pre psychologický výskum“ – sa zaoberá poradenskou činnosťou pri sociálnej rehabilitácii rodín v ťažkej životnej situácii, poskytujú psychologickú pomoc. Kontakt: +38 097 358 65 05, e-mail: ohfpi@gmail.com.

„Pracujem s nimi ako supervízor už takmer 10 rokov. Poskytujú psychologickú pomoc deťom s onkológiou, lekárom a teraz organizujú kurzy v protileteckých krytoch s deťmi (arteterapia, nemocničný klaun a tď).“ uviedla poradkyňa Svetlana Muravska, v súčasnosti pracujúca ako odídenec na ukrajinskej Linke dôvery Nezábudka.

Hryda Tetyana Valentynivna, predsedníčka správnej rady Charkovskej nadácie pre psychologický výskum, podporuje mimovládnu organizáciu HFPD a súhlasí s podporou hlavných aktivít mimovládnej organizácie HFPD z charitatívnej aukcie fotografií Lida Sukhoi organizovanej slovenskou Ligou za duševné zdravie.
Jej potvrdzujúci list nájdete TU. 

Charkivska nadácia pre psychologický výskum sa zaväzuje použiť prijaté prostriedky na psychologickú pomoc rodinám, deťom a dospelým postihnutým vojenskou akciou Ruska proti Ukrajine formou: individuálnych konzultácií s psychológmi online offline formátov, skupinových kurzov online offline formátov, podujatí psychologického a rehabilitačného charakteru za účasti odborníkov: psychológov, psychoterapeutov, arteterapeutov, nemocničných klaunov a pod.

„Sme veľmi vďační Slovenskej Lige za duševné zdravie za jej citlivosť voči smútku, ktorému čelia obyvatelia Ukrajiny. Tešíme sa na spoluprácu, dúfame, že bude plodná a ešte viac upevní väzby a priateľské vzťahy medzi Slovenskom a Ukrajinou“ uviedla v liste Hryda Tetyana Valentynivna, predsedníčka správnej rady Charkovskej nadácie pre psychologický výskum.

Ak máte záujem prispieť Charkivskej nadácii priamo na účet, uvádzame bankové spojenia:

HLAVNÝ ÚČET
NÁZOV BANKY: SkyBank, Kyjev, R
ČÍSLO ÚČTU: SkyBank, Kyjev, R / účet: UA 753512540000000260060018409,
USREOU kód: 26280764
PRÍJEMCA: Charkivská nadácia pre psychologický výskum, mimovládna organizácia /  Громадська організація «Харківський фонд психологічних досліджень»
ÚČEL PLATBY: charitatívny príspevok / благодійний внесок

BEŽNÝ ÚČET
NÁZOV BANKY/ČÍSLO ÚČTU: PrivatBank: UA623515330000026008052110721 UAH
USREOU kód: 26280764
PRÍJEMCA: Charkivská nadácia pre psychologický výskum, mimovládna organizácia /  Громадська організація «Харківський фонд психологічних досліджень»
ÚČEL PLATBY: charitatívny príspevok / благодійний внесок

MENOVÝ ÚČET V US DOLÁROCH
NÁZOV BANKY: JSC CB „PRIVATBANK“, 1D HRUSHEVSKOHO STR., KYJEV, 01001, UKRAJINA
SWIFT KOD: PBANUA2X
ČÍSLO ÚČTU: IBAN kód UA223515330000026004052117397
PRÍJEMCA: Charkivská nadácia pre psychologický výskum, mimovládna organizácia /  Громадська організація «Харківський фонд психологічних досліджень»
ADRESA: UA 64703 Kharkivska m Kharkiv Kharkiv prospekt Nauki b.86 kv.14

Kto je Lida Suchy 

Fotografka Lida Suchy je Američanka prvej generácie, ktorá sa narodila v rodine utečencov. Vlastný pôvod je častou inšpiráciou jej tvorivej práce. Lida získala titul MFA na Yale University School of Art.
Viedla fotografické ateliéry v USA, Taliansku a na Ukrajine. Za výsledky svojej práce bola ocenená štipendiom Guggenheim Fellowship, NYFA Fellowship a Fulbright Scholar, získala rezidenciu a štipendium Light Work Artist-in-Residency & Light Work Grants, ArtsLink Grant a štipendium v programe International Research & Exchanges Board.
Vystavovala samostatne v The Photographer’s Gallery Londýn, The Washington Project for the Arts Washington DC, Castellani Art Museum Lewiston NY, Light Work Syracuse NY a ArtRage Gallery Syracuse NY a na Slovensku v Spišskom múzeu Levoča a na Mesiaci fotografie Bratislava. Kolektívnych prehliadok sa zúčastnila na Harvard University Cambridge MA, Newhouse School Syracuse University, University of Toledo Center for the Visual Arts Toledo OH a Yale University School of Art New Haven CT. Autorkine fotografie sú vo verejných zbierkach Brooklynského múzea, Eastman Museum Rochester NY, Bibliothèque Nationale Paris, Múzea moderného umenia v San Franciscu a Múzea Ivana Franka v Kryvorivnya na Ukrajine.
Zaujímavosťou je, že manželia Lida Suchy a Mišo Suchy sú osobní priatelia Martina Knuta, zakladajúceho člena Ligy.  

Životopis Lidy Suchy v John Simon Guggenheim Memorial Fundation
Článok o Lide Suchy v New York Times Life, Up Close, in a Ukrainian Village
Kolekcia originálnych fotografií projektu
Portrét dediny / Portrait of a Village
Reportáž z výstavy Portét dediny /Portrait of a Village

Zoznam fotografií, ktoré si môžete kúpiť:

 1. Hanna Luciuk with daughter Marichka, 1994
 2. Hanna Luciuk with daughter Marichka, 2014
 3. Andrijko, with his brother and grandmother at his house
 4. Tatiana, Oksana, Mykola and Nadia, swimming hole
 5. Irena Dzheliema, 9-year-old, on the Cheremosh River, 1993
 6. Irena Dzheliema on the Cheremosh River, 2014
 7. Table set for guests
 8. Guests from nearby town
 9. Vasyl Mychajlovich Potjak with binoculars
 10. Front yard with view of Black Cheremosh River
 11. Rokishchuk family, 1995
 12. Rokishchuk family, 2014
 13. Rokishchuk brothers, 2014
 14. Vlodja, Ilchi
 15. Evdosia Sorochan, former political prisoner, 2014
 16. Evdosia had to dig uranium ore with her bare hands, 1996
 17. Evdosia Sorochan, a former political prisoner, spent 10 years in forced labor camps. She asked to be photographed in a replica of her former prisoner’s “roba”, 1996
 18. Sister-in-law from neighboring village
 19. Watch dog in neighboring village
 20. Tomb of party functionary Vasyl Yakibjuk
 21. Siblings on a polonyna, or meadow pasture, above the village.
 22. Dmytro Hotych with middle son Vasyl, 1995
 23. Dmytro Hotych with youngest son Dmytro, 2014

Za spoluprácu ďakujeme:

 • Rodine Lidy Suchej za poskytnutie kolekcie fotografií
 • Máriovi Homolkovi a Martinovi Knutovi za sprostredkovanie kontaktu a pomoc
 • Charkivskej nadácii pre psychologický výskum

Galéria