Články Podcast Videá

Podcast Ako sa máš? #14 MUDr. Martin Ondrejkovič-Skupinové terapie. Čo to vlastne je?

Skupinové terapie si verejnosť väčšinou spája s filmami, kde sa stretávame najmä s typom skupín anonymných alkoholikov. To je to známe: „Ahoj, volám sa Dan a som alkoholik…“. Šarkan pozval do podcastového štúdia skvelého odborníka, MUDr. Martina Ondrejkoviča z Kliniky duševného zdravia Calma, aby sa porozprávali, čo tie skupinové terapie vlastne sú, či dokážu pomôcť a ako.

V Lige dostávame od ľudí čoraz častejšie otázky na tému skupinových terapií. Spoločne so Šarkanom sme teda oslovili psychiatra a psychoterapeuta MUDr. Martina Ondrejkoviča, aby nám porozprával, o čo vlastne v tých skupinových terapiách ide a či sú aj iné typy ako pre závislých. Dozviete sa o tom, aké pravidlá tam fungujú a s čím vedia skupiny pomôcť. Okrem emočnej podpory a možnosti zdieľať svoj príbeh je veľkou výhodou aj inšpirovanie sa tým, čo pomohlo iným.
Aké ďalšie benefity a zákonitosti v sebe skupinové terapie skrývajú sa dozviete v podcaste.

Kniha, ktorú hosť odporúča: Skupinová psychoterapia v praxi, autor Stanislav Kratochvíl, nestor komunitného a skupinového terapeutického prístupu v Čechách.

MUDr. Martin Ondrejkovič

Zameranie: psychiatria, psychoterapia, koučing, tréning, facilitácia

Zaoberá sa prevenciou a terapiou syndrómu vyhorenia, ku ktorej ho priviedla osobná skúsenosť.
Pri práci s klientom využíva terapeutický alebo koučovací prístup, prípadne kombináciu oboch spolu s mentoringom.
Pôsobil ako psychiater v NsP Milosrdní Bratia v Bratislave, aj ako nezávislý tréner, facilitátor, konzultant v oblasti HR, terapeut a kouč.
V súčasnosti pracuje v Klinike duševného zdravia Calma.

Vo svojej práci kombinuje skúsenosti z terapeutickej praxe spolu s 15-ročnými skúsenosťami so vzdelávaním pracovníkov v oblasti biznisu. Ukončil výcvik v poradenstve a psychoterapii centrovanej na klienta – PCA (tzv. rogeriánsky výcvik) akreditovaný MŠ SR, výcvik v rodinných a systemických konšteláciach Zlaty Šramovej a Ivana Verny (Laros ČR) a tréning manažmentu stresu a krízovej intervencie spolu s tréningom trénerov v rámci zavádzania psychickej prvej pomoci a psychosociálnej starostlivosti v záchrannej službe.

Vypočujte si podcast: