Úzkostné a fobické poruchy Podcast

Podcast #Ku koreňom úzkosti

Originálnym prvkom relácií v rámci podcastu Okná duše dokorán je osoba moderátorky Soni Belanskej, ktorá sama je odborníčka, psychiatrička a psychoterapeutka, čím diskusie s ďalším hosťom, odborníkom, získajú veľmi seriózny rámec, sú vysokoprofesionálne, informačne bohaté, nie sú to však akademické debaty. Zostáva im akcent na ľudský prístup k pacientovi a edukáciu príjemnou popularizačnou formou. Tým sa tento projekt Ligy za duševné zdravie stáva popularizátorom problematiky a prevencie duševného zdravia, určeným pre najširšie publikum.

Nie každý má však čas sedieť pri videu, preto vám prinášame jednotlivé časti aj vo forme podcastu.

Ku koreňom úzkosti

Podľa údajov WHO 20 až 25% populácie prežíva v určitom období života nejakú podobu úzkostnej alebo fóbickej poruchy. Ich výskyt vo svete narastá.

Je normálne sa báť, keď stojíme zoči-voči konkrétnemu ohrozeniu alebo čelíme niečomu neznámemu. Medzi nami sú však aj ľudia, ktorí zažívajú intenzívne pocity strachu, úzkosti, či paniky, pričom nevedia  opísať,  čoho sa vlastne boja .  Kde sa berú úzkostné poruchy? A prečo ich výskyt stúpa? Bojíme sa viac smrti alebo nárokov života? Odborníci upozorňujú, že raz bude možno 21. storočie nazvané „storočím úzkosti.“

V tejto časti podcastu sa psychiatrička MUDr. Soňa Belanská rozpráva so psychológom a psychoterapeutom Mgr. Martinom Milerom.

Viac informácií o projekte Okná duše dokorán nájdete na stránke https://dusevnezdravie.sk/project/okna-duse-dokoran/