Nedávny unikátny výskum traumatizácie Slovákov v detstve, ktorý vypracoval tím profesora Jozefa Hašta ukázal, že až 41 percent Slovákov, podľa prísnejších kritérií 59 percent, zažilo v detstve traumu.
Ukazuje sa, že všetky druhy traumatizácie môžu nejako súvisieť s chronickými ochoreniami v budúcnosti.
Traumy môžu zanechávať stopy v nervovom, endokrinnom a imunitnom systéme. Už sa vie, že prostredie môže cez epigenetické zmeny niektoré gény zapínať alebo vypínať.
Ak niekto má genetickú vlohu na ochorenie, a pridá sa k tomu traumatizácia v detstve, takýto človek jednak môže citlivejšie reagovať na stres práve pre zmeny na nervovom, endokrinnom a imunitnom systéme, a tiež sa uňho môžu naštartovať niektoré gény a spustiť ochorenie.
Ľudia, ktorí boli v detstve traumatizovaní, majú často aj nevhodný životný štýl, ktorý môže spôsobiť, že sa objavia niektoré ochorenia.
Preto je nesmierne dôležité starať sa o svoje duševné zdravie a pôsobiť na spoločnosť tým spôsobom, aby k traumatizácii detí dochádzalo čo najmenej.
Prečítajte si túto unikátnu klinickú štúdiu tímu profesora Jozefa Hašta, v ktorom spolupracovali Natália Kaščáková, Hana Bednaříková, Alena Dobrotková, Martina Petríková, a Peter Tavel.
Záznam diskusie o štúdii Traumatizácia v detstve a jej vplyv na zdravie v dospelosti.
Podujatie organizovala Nadácia Polis.
Hostia:
– Natália Kaščáková, psychiatrička a psychoterapeutka
– Júlia Švecová, psychologička
– Jozef Hašto, psychiater a psychoterapeut (aj v úlohe moderátora)