11. 07. 2016 Správy

Liga na Pohode s témou: „Koho lákajú drogy“ v Optimistane Nadácie Orange

Psychiatra Jozefa Hašta zaujala téma diskusie „Koho lákajú drogy“ a rád prijal pozvanie prísť aj v tomto roku diskutovať s nami na Festival Pohoda do Trenčína. Hlavne, keď sám je trenčan.

Na tohtoročnej Pohode bola Liga za duševné zdravie v Optimistane Nadácie Orange s diskusiou na tému: „Koho lákajú drogy“. Odborníkom, ktorý diskutoval bol vynikajúci psychiater MUDr.Jozef Hašto a priviedol aj vzácneho hosťa, členku „anonymných narkomanov“, zaujímavú mladú ženu, ktorá má kruté skúsenosti s drogami najhrubšieho zrna, dokonca aj s pervitínom, ale, ktorá je už 14 rokov „čistá“. Dozvedeli sme sa, akých ľudí lákajú drogy, dozvedeli sme sa, že každý z nás rád zakúsi slasť (máme na to centrum v mozgu), ale slasť nám vie spôsobovať aj dlhý beh, milovaný koníček, krásna láska či nevídaný úspech. Drogy sú ale skratka k takejto slasti, ktorú si telo veľmi kruto odskáče a závislosť sa nedá vyliečiť, ostanete navždy abstinentom, a to samozrejme, v tom lepšom prípade. Naša hosťka ostala v anonymite, schovali sme ju za roletky, ale nakrútili sme aj s ňou špeciálny rozhovor, ktorý zavesíme na webku. Rada sa s nami podelila o svoje skúsenosti z mladosti, kedy aj vďaka kamošom a problémom vo vzťahoch doma aj inde spadla do drogovej závislosti.

Počkajte si na toto video, aj keď neuvidíte jej tvár to, čo hovorí je veľmi zaujímavé. Hovorí to totiž niečo o každom z nás, lebo ľudia sa vždy niečim opájali, opíjali… aj zvieratká si radi dajú z kvaseného ovocia a potom sa trošku tackajú. Ale my ľudia nevieme, kedy dosť a chceme priveľa radosti, priveľa lásky, priveľa úspechov a zabudneme, že priveľa jedného znamená, že to stratí chuť. Keby sme mali len samú radosť a žiadnu strasť, tak nemáme s čím porovnať! Nevieme, že je to radosť, keď ju máme stále!

Aj závislým po krátkom čase prestane byť dobre, a chcú mať stále viac drogy, ktorá ale stojí viac peňazí a prináša menej slasti. A dozvuky po „opici“ sú stále horšie a horšie, až sa nedajú vydržať.

Diskusia na Pohode mala vysokú návštevnosť, téma bola horúca a zaťala do živého, pretože drogy sú žiaľ súčasťou našich životov. vynikajúci odborník a ešte lepšia „hosťka“, ktorá sa rozhodla nemlčať a dať ostatným vedieť, aké to je, keď droga riadi váš život a aké to je ťažké vrátiť sa do „normálu“ a tešiť sa, že ten normál je vlastne úžasný ….

Pripravujeme aj nakrútené rozhovory s našimi hosťami na diskusii a aj s návštevníkmi Festivalu, tak sa máte na čo tešiť.

Oľga Valentová