27. 07. 2009 Čo pre vás robíme

Ľudia s duševnou poruchou sa stretnú na Arteterapeutickom sústredení v zariadení SNG v Pezinku

Galéria Nezábudka pri Lige za duševné zdravie SR a farmaceutická spoločnosť Pfizer v apríli tohto roka oslovili sieť nemocničných zariadení – psychiatrické oddelenia, ambulancie, denné psychiatrické stacionáre a sieť mimonemocničnej psychiatrickej starostlivosti – občianske združenia, komunitné zariadenia, ktoré sa venujú starostlivosti o duševne chorých pacientov zapojiť sa do 4. ročníka celoslovenskej výtvarnej výzvy Hľadá sa talent.

Do výzvy sa zapojilo 60 autorov z celého Slovenska, ktorí zaslali spolu 270 diel v rôznych výtvarných technikách. Zámerom projektu je prispieť k rozvoju arteterapie (liečby umením) na Slovensku a tým aj k objaveniu ukrytej tvorivosti u ľudí s duševnou poruchou. Zároveň oceniť zmysluplnosť tejto práce a podporiť autorov, ktorým pri ich psychických poruchách pomáha práve výtvarná tvorivosť. Liga za duševné zdravie SR pripravila tak ako každý rok pre autorov zúčastnených celoslovenskej výtvarnej výzvy „Hľadá sa talent“ tvorivé sústredenie v zariadení Slovenskej národnej galérie v Schaubmarovom mlyne v PEZINKU, kde sídli aj Galéria insitného umenia SNG. Sústredenie sa bude konať od 27.7.2009 do 31. 7.2009.

Program pripravili odborníci – výtvarníci Vladimír Kordoš a Soňa Sadilková, spisovateľ Daniel Hevier, historička umenia Naďa Kančevová, k dispozícii bude aj psychologička Katarína Čermáková. Počas sústredenia získajú zúčastnení autori s duševnou poruchou možnosť spolupráce pri svojej výtvarnej tvorbe s odborníkmi, možnosť vyskúšať rôzne výtvarné techniky a na záver vystaviť svoje diela kolegom a možnosť posúdenia. Zúčastnia sa jedenásti ocenení amatérski výtvarníci: Daniel Horák, Róbert Kačánek, Viera Kulišovová, Roman Machovič, Bedřich Matoušek, Monika Miniariková, Darina Komlóssyová – Okáliová, Martin Sabol, Václav Ryba a Ivana Urgelová.
Výsledky výzvy Hľadá sa talent budú oficiálne oznámené na vernisáži, ktorú organizuje Liga za duševné zdravie v rámci každoročnej jesennej informačnej kampane a celoslovenskej zbierky Dni nezábudiek. Informácie o dianí a možnosti navštíviť autorov a odborníkov na sústredení v Pezinku nájdete na tel. čísle 0907 217 236.

Mgr. Naďa Kančevová,
Mgr. art. Soňa Sadilková

Liga za duševné zdravie SR,
Ševčenkova 21, 85101 Bratislava,
tel.: 00421 2 6381 5592
e-mail: dusevnez@dusevnez.sk