24. 08. 2021 Aktuality Čo pre vás robíme Podcast Ako sa máš? Správy

Nová epizóda podcastu Ako sa máš? s psychologičkou Hanou Celušákovou

Problém nemá žena, problém má systém

Neúnavná propagátorka zdravého pohľadu na svet žien pred, počas a po pôrode. Klinická psychologička, psychoterapeutka a certifikovaná dula, Hanka Celušáková. Z vlastnej praxe vie, že každá piata žena nevníma pôrod len ako pekný zážitok, ale hrozí jej aj popôrodná depresia. Detailne pozná a pútavo rozpráva o sociálnom tlaku na to byť dobrá mama, o nešikovných poznámkach pôrodného personálu a o potrebe matersky sa starať o nové mamičky.

Naša hostka vo svojej praxi nechtiac zbiera traumatické príbehy z pôrodníc a otvorene hovorí, že problém nemajú ženy, ale systém. Detailne pozná a pútavo rozpráva o sociálnom tlaku na to byť dobrá mama, o nešikovných poznámkach pôrodného personálu, o potrebe matersky sa starať o čerstvé mamičky a o nástrahách zastaralých návykov ešte stále zakorenených v nás.

Vypočujte si podcast:

Mgr. Hana Celušáková, PhD. (1975)
Klinická psychologička, psychoterapeutka a certifikovaná dula.
V roku 1998 ukončila vysokoškolské vzdelanie v odbore psychológia na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. V rokoch 1998 – 2003 pracovala v Psychiatrickej nemocnici P. Pinela v Pezinku, kde sa venovala liečbe drogovo závislých mladistvých, gerontopsychiatrickým pacientom ako aj práci s dospelou klientelou (psychotickými pacientmi, alkoholikmi). Špecializačnú skúšku z klinickej psychológie zložila v r. 2003, absolvovala základný psychoterapeutický výcvik (PCA – Person Centered Approach) .Od roku 2009 je zapísaná v zozname psychoterapeutov SPS. Je odbornou garantkou Centra pre rodinu Kvapka v odbore klinická psychológia a psychoterapia, kde sa zameriava na podporu rodičovských kompetencií nastávajúcich rodičov, vedie kurzy prípravy na pôrod a rodičovstvo pre tehotné ženy a ich partnerov, sprevádza rodičky počas pôrodu ako dula a podporuje novú rodinu. Spolupodielala sa na projekte Štart do práce po materskej dovolenke. Psychoterapeuticky sa venuje ženám, ktoré sa vyrovnávajú s psychickými komplikáciami v súvislosti s pôrodom – reprodukčným zdravím. V rokoch 2015-19  absolvovala postgraduálne doktorandské štúdium na LF UK a je súčasťou tímu Akademického centra výskumu autizmu. Venuje sa aj publikačnej a prednáškovej činnosti.