24. 10. 2022 Aktuality

Nové články o duševnom zdraví, ktoré stoja za prečítanie.

Prinášame vám výber článkov o duševnom zdraví, ktoré nás v poslednej dobe zaujali.

Detská psychiatrička: Deti na Slovensku zomierajú, lebo sa o ne nemá kto starať

Autor: Veronika Folentová, Denník N

Marihuana je dnes už smiešna vec, hovorí detská psychiatrička Terézia Rosenbergerová. Keď bola na jar výzva na jedenie liekov, jedno dievča po nej zomrelo. „Druhé skočilo pod vlak, viacero detí bolo na ARO v kritickom stave.“

Celý rozhovor s MUDr. Rosenbergerovou si prečítate 👉 TU

Vychovala duševne chorého syna: Máme vrelý vzťah, príde za mnou a objíme ma. Iní svoje deti ani nevídajú.

Autor: Renata Kalenská, Denník N

Pred sedemnástimi rokmi sedela dramaturgička Českej televízie Alena Müllerová na schvaľovačke dokumentu o Pavlovi Dostálovi, keď jej zazvonil telefón. Volala polícia, že sa jej syn stal účastníkom nehody. Vyzeralo to, že vtedy dvanásťročný Jáchym neprežije. Nakoniec je jeho „jediným“ následkom psychické ochorenie s prvkami schizofrénie. Jáchym nie je svojprávny a jeho matka bojuje za to, aby rodičom ako ona štát v ich situácii pomohol. O ľuďoch so psychiatrickou diagnózou a ich blízkych vznikol v Českej televízii dokumentárny cyklus Péče o duši. Müllerová je vedúcou tvorivej skupiny, ktorá je pod cyklom podpísaná.

Celý rozhovor s pani Müllerovou si prečítate 👉 TU

Podcast ĽUDSKOSŤ s hosťom psychiatrom Petrom Breierom -Psychiatrické ochorenie ovplyvňuje život celej rodiny

Moderátorka: Barbora Mareková

V novej epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva s Petrom Breierom, ktorý pôsobil ako psychiater na Slovensku, ale aj vo Veľkej Británii. V podcaste pán Breier hovorí o histórii psychiatrie na Slovensku – o tom, prečo sme ľudí s psychiatrickými ochoreniami vytesnili mimo spoločenský obzor a aké to malo dôsledky. Rozpráva aj o fungovaní psychiatrie v Anglicku, kde ľudia s psychiatrickým ochorením dostávajú odbornú podporu priamo vo svojej komunite, čo vedie k vyššej spokojnosti so životom a tiež nižšej miere hospitalizácií.

Podcast si vypočujete TU