03. 11. 2020 Aktuality Čo pre vás robíme

Od psychického zdravia po psychické ne-zdravie

Od psychického zdravia po psychické ne-zdravie. Čo si ľudia často myslia a čo z toho je pravda

V období pandémie Covid-19 sme uskutočnili celoslovenský projekt Debaty o duševnom zdraví, do ktorého sa zapojili mnohé komunitné organizácie na Slovensku. Prinášame vám jednotlivé záznamy z neformálnych debát odborníkov s verejnosťou.

Nasledujúca debata s vynikajúcim psychiatrom MUDr. Michalom Patarákom sa uskutočnila v Banskej Bystrici v Záhrade – centrum nezávislej kultúry.

„Pre psychiatra je niekedy omnoho ťažšie povedať čo je psychické zdravie, ako to, čo je psychická porucha. Nie preto, že by nevedel, čo to znamená byť psychicky zdravý, ale preto, že na zdravie sa je možné pozrieť z viacerých hľadísk. Témy psychického zdravia a poruchy zahŕňajú množstvo biologických, genetických, rodinných, vzťahových, osobnostných a skúsenostných faktorov. Pohľad na ne sa dokonca mení so životnými okolnosťami alebo stúpajúcim vekom. Napriek tomu, že takmer každý z nás je vo svojej psychike dobre udomácnený, neznamená to, že to z nás automaticky robí odborníkov na psychológiu. Aj to, či sami seba dobre poznáme, môže byť značne relativizované, najmä prostriedkami hlbinnej psychológie. To, že svoje pohľady, názory alebo presvedčenia považujeme bez dôkazu za správne a potom udržujeme v akomsi kultúrnom obehu ako niečo podobné mýtom, považujem za naozaj nešťastnú tendenciu a všetkých povzbudzujem skôr k tomu, aby sme odhaľovali pravdu.„

Celý záznam prednášky MUDr. Michala Pataráka, si môžete pozrieť pohodlne aj teraz, na videu nižšie: