10. 10. 2022 Aktuality Čo pre vás robíme Nezaradené

Počúvajme sa. Kampaň k Svetovému dňu duševného zdravia.

10. október Svetový deň duševného zdravia
Kampaň „Počúvajme sa“ so Zuzanou Smatanovou.

PREČO JE POČÚVANIE TAK DÔLEŽITÉ? 

Počúvanie je často niečo, čo považujeme za samozrejmosť. Niečo tak nevedomé, akoby sme dýchali. Počúvanie je však súčasťou dôležitej schopnosti. Schopnosti komunikácie. A tá, je kľúčová vo väčšine aspektov života, či už ide o priateľov, rodinu, alebo prácu.

Keď sa pokúsite niekoho počúvať, vycíti váš záujem. Bez slov ste mu odkázali, že investujete seba do toho, čo hovorí. Vďaka tomu bude s vami otvorenejšie zdieľať svoje dôverné pocity, to, čo ho trápi a ako vníma svet okolo.

Ak ste však počúvali len na jedno ucho, nenadviazali očný kontakt alebo ste sa pozreli do telefónu, druhá osoba nebude chcieť plytvať slovami. Nebude dôverovať, že rešpektujete jej myšlienky a pocity. Veľa ľudí vie dobre rozprávať, ale keď je čas vypočuť si myšlienky a pocity niekoho iného, akoby samých seba vypnú. Pritom empatické počúvanie každej myšlienky, prejavenie porozumenia každej emócii sú skvelým vykročením k pomoci človeku v utrpení.

V takej náročnej situácii je dôležitejšie byť pre druhého blízko ako ľudská bytosť, než ako poradca neodborných návodov a povrchných riešení. Čo môžeme nášmu blízkemu v ťažkých chvíľach poskytnúť, je hlavne pochopenie a vypočutie.

Zaujímajme sa. Pýtajme sa. Počúvajme sa.

Ďakujeme Zuzke Smatanovej, že sa pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia stala tvárou našej jesennej kampane. Jej piesne máme veľmi radi a vieme, že pomáhajú mnohým ľuďom, keď sa necítia dobre.

Ak máte pocit, že potrebujete podporu v otázkach duševného zdravia, kontaktujte našu 24 hodinovú linku dôvery NEZÁBUDKA na bezplatné číslo 0800 800 566 a môžete sa dôverne porozprávať s profesionálom.

Ako pomôcť empatickým počúvaním?

Prvým spôsobom, ako rozptýliť napätú situáciu, je nadviazať vzťah s osobou v núdzi. Ticho počúvajte bez toho, aby ste sa zapojili do riešenia problémov. Dajte najavo, že stojíte pri ňom/pri nej.

Empatické počúvanie umožňuje vám, ako poslucháčovi skutočne počuť a pochopiť, čo druhý hovorí. Osobe v kríze to dáva pocit, že môže hovoriť slobodne – bez toho, aby bol/a súdený/á.

Ako prejaviť empatiu?

Spomaľte. Rýchlosť našej reči a gest často zvyšuje úzkosť u druhej osoby. Dajte tiež osobe pred vami dostatok času na vyjadrenie sa.

Dávajte si pozor na uvoľnené držanie tela. Zostaňte dostatočne blízko k danej osobe, aby ste jej ukázali, že vám na nej záleží, ale nedotýkajte sa jej bez toho, aby ste sa jej najprv opýtali.

Naše utrpenie sa zvyšuje, keď sa cítime izolovaní. Preukázaním empatie môžete druhému pomôcť upokojiť sa.

Hoci to nie je jednoduché a môžete sa toho aj obávať, či mať nepríjemné pocity, pamätajte, že mnohí ľudia, ktorí sú v psychickej kríze chcú, aby si ich niekto všimol a ponúkol im podporu.