29. 11. 2021 Aktuality Čo pre vás robíme Podcast Ako sa máš?

Podcast špeciál-Jeroným Janíček-Zaujíma ma realita starostlivosti o pacientov

Moderátor Jeroným Janíček: Snažím sa rozbiť klišé, že mať psychickú chorobu je dar. Nie je nič krajšie ako necítiť úzkosť

Publicista a novinár Jeroným Janíček je spoluautorom úspešného dokumentárneho cyklu Život za zdí, ktorý je určený predovšetkým ľuďom trpiacim neliečenými úzkostnými poruchami a depresiami. Otvorene hovorí svoj životný príbeh, okrem depresie má osobnú skúsenosť aj s úzkostnou poruchou. Kvôli obom ochoreniam podstupuje dlhodobú psychiatrickú i psychoterapeutickú liečbu. Čo ho zaujalo pri rozhovoroch s odborníkmi a pacientami? Čím si ako človek so zažitou skúsenosťou s psychickým ochorením v živote prechádza a čo ho priviedlo na Slovensko? To všetko a ešte oveľa viac sa dozviete v špeciálnej epizóde podcastu Ako sa máš? so Šarkanom.

Špeciálna epizóda podcastu Ako sa máš? s hosťom publicistom Jeronýmom Janíčkom, spoluautorom dokumentárneho cyklu Život za zdí pre ľudí s neliečenými úzkostnými poruchami a depresiami je jedinečná hosťom, ktorý prišiel na natáčanie až z Prahy ale aj úprimnosťou a otvorenosťou.

Do Bratislavy pricestoval kvôli spolupráci s Ligou za duševné zdravie na dokumentárnom filme o duševnom zdraví detí pod názvom Bolesti detské duše neznají hranice, v ktorom sleduje systém starostlivosti o psychické zdravie detí ako v Českej republike, tak aj na Slovensku. Samotný dokument bude prístupný od 1.12.2021 na YOUTUBE.COM/ZIVOTZAZDI

V úprimnom rozhovore so Šarkanom otvorene hovorí svoj príbeh, ako ho úzkosť a depresia dostali do psychiatrickej liečebne, o myšlienkach na samovraždu, o ťažkom procese zotavenia a dôležitosti blízkej osoby. Ceníme si aj jeho myšlienky o zmysle choroby, psychoterapie a  empatického prístupu odborníkov. Dnes odovzdáva svoje skúsenosti a poznatky ďalej a zaujíma ho hlavne skutočná realita psychiatrickej starostlivosti.

Sme veľmi vďační, že pán Jeroným Janíček prijal pozvanie do nášho podcastu a že práve v spolupráci s ním uvedieme nový dokument o detskom psychickom trápení.

Všetky diely dokumentárneho cyklu Život za zdí si môžete pozrieť na YouTube kanály:

https://www.youtube.com/zivotzazdi

Jeroným Janíček je spoluautorom dokumentárneho cyklu Život za zdí, ktorý je určený predovšetkým ľuďom trpiacim neliečenými úzkostnými poruchami a depresiami. V roku 2018 získal za tento dokumentárny cyklus Novinársku cenu Psychiatrickej spoločnosti Českej lekárskej spoločnosti Jána Evangelistu Purkyně. Občas pôsobí ako moderátor pražského Radia 1. Napísal tiež knihu rozhovorov Kde bydlí lidské duše, v ktorej spovedal Cyrila Höschla, popredného českého psychiatra, popularizátora vedy a zakladateľa aj prvého riaditeľa Národného ústavu duševného zdravia (NÚDZ). Je taktiež autorom publikácie o úzkostiach Když úzkost bolí, za ktorú bol ocenený Českou neuropsychofarmakologickou spoločnosťou. Do ochorenia na depresiu editoval množstvo kníh, napísal kvantum textov z oblasti starostlivosti o duševné zdravie a viedol desiatky rozhovorov s poprednými osobnosťami českej vedy a kultúry. Jeroným Janíček má okrem depresie osobnú skúsenosť s úzkostnou poruchou. Kvôli obom ochoreniam podstupuje dlhodobú psychiatrickú i psychoterapeutickú liečbu.

Ďalšie informácie spolu s prepisom podcastu nájdete v našej Knižnici.