20. 04. 2016 Nezaradené

Poďte sa rozprávať len 5 minút

Rozhovor je viac, ako sám s problémom

Minulý rok sme vás vyzvali, aby ste sa aspoň 5.5. skúsili aspoň 5 minút rozprávať o svojom duševnom zdraví. Tento druh kampane sme odkukali od Angličanov, ktorí tiež takto absolvujú svoj dúšok duševnej hygieny. Kompetenciou Ligy za duševné zdravie nie je liečiť chorých, na to sú terapeuti, ale šíriť správne informácie. Ľudia majú potrebu komunikovať! Lepšie sa žije v otvorenosti a rozhovore ako sám s problémom. Preto každý rok pripravíme kampaň „Len 5 minút“ a vyzveme celé Slovensko, aby si aspoň 5. mája našlo čas a rozprávalo sa. Zapojte sa, neuzatvárajte sa, aj keď sú duševné a citové problémy veľmi intímne a ťažko sa o nich hovorí!

Hovorte spolu aspoň 5 minút, nájdite si svoju dôveryhodnú „bútľavú vŕbu“, blízkeho človeka a rozprávajte sa o svojom duševnom zdraví. Bude vám ľahšie. Zapojíte sa tak, že pošlete svoju fotku s papierom, na ktorom napíšete slová : #5minut, a môžete sa skúsiť aj označkovať najpopulárnejšou značkou, ktorú dnes všetci používame – smajlíka. Nakreslite si na ruku veľkou fixkou veľkého smajlíka a noste ju celý deň 5.5.2016. Smajlík na ruke je symbolom toho, že vy sa viete a chcete rozprávať o svojom duševnom zdraví. Stačí úprimná odpoveď na každodennú otázku „Ako sa máš?“.

Návod na použitie:

Nájdite si do 5.5. blízkeho človeka a skúste sa s ním rozprávať aspoň 5 minút o duševnom zdraví. Každý máme niekedy nejaký problém – niekto s rodičmi, niekto v škole, iný v partnerskom vzťahu a niekedy aj v rámci medziľudských vzťahov v práci. Uvidíte, že sa vám to podarí a že sa budete cítiť oveľa oveľa lepšie. Stačí vypovedať svoj problém a ste na polceste k vyriešeniu. Ale bez toho sa nepohnete z miesta. Potom sa odfoťte s nápisom : „ #5minut “ a pošlite selfie buď k nám do Ligy mailom (dusevnezdravie@dusevnezdravie.sk) alebo na náš Ligový Facebook.

Okrem toho, ak sa nehanbíte verejne sa označiť, že vy tiež podporujete to, aby sa ľudia rozprávali, tak si nakreslite vo štvrtok 5.5. veľkého viditeľného smajlíka na ruku a noste ho hrdo celý májový deň 5.5.2016. Deklarujete tým, že sa neuzatvárate so svojimi problémami ale, že viete a chcete o nich hovoriť.

#5minut stačí, aby si naštartoval svoju hlavu a začal rozmýšľať, ako sa môžeš mať lepšie…