Potrebujem pomoc

Všetci máme občas duševný problém. Je úplne v poriadku poradiť sa.

Na Slovensku bolo v roku 2018 približne 500 000 ľudí s psychickými problémami, 5000 pokusov o samovraždu a 500 dokonaných samovrážd.

Je dôležité hovoriť o svojich pocitoch. Ak ťa niečo trápi, rozprávaj o tom. Bude ti ľahšie. Obráť sa na niekoho, komu dôveruješ. Niekedy to možno nie je jednoduché, ale stojí to za to.

Aké možnosti vám liga za duševné zdravie ponúka

Najčastejšie otázky
a odpovede

Vybrali sme najčastejšie otázky ľudí s duševnou poruchou a ich blízkych s výberom ľahko pochopiteľných odpovedí zozbieraných za 20 rokov
existencie Ligy.
Viac informácií

Linka dôvery
Nezábudka - telefonická
a e-mailová poradňa

Linka dôvery Nezábudka je tu 24 hodín denne pre tých, ktorí sa ocitli v akútnej psychickej kríze či v ťažkej životnej situácii. Linka je bezplatná a anonymná. Trápia vás problémy – rodinné, citové, rodičovské, duševné, sociálne či s tým súvisiace právne? Napíšte našim odborníkom.
Viac informácií

Knižnica, kde nájdete veľa odpovedí.

Stručný prehľad najčastejších duševných porúch s textami od našich odborníkov.
Viac informácií

Ako si pomôcť sám?

Každému z nás sa môže stať, že je v jednej chvíli zavalený a nevie ako ďalej. Nervozita stúpa, ruky chladnú, môžu sa chvieť, srdce je ako splašený kôň. Je to normálna reakcia našej psychiky a tela na situáciu ohrozenia, je však dobré, keď odozneje. Sú aj chvíle, keď sa potrebujeme rýchlo upokojiť, pretože máme na starosti iných. Ale ako na to?

Na tomto mieste nájdete rýchle postupy psychologickej prvej pomoci, ktoré môžete v pár krokoch využiť pre seba, alebo pre svojich blízkych. Tiež tu nájdete jednoduché spôsoby, ako sa preventívne udržiavať v dobrej psychickej kondícií a priebežne si trénovať svoju psychickú odolnosť.

Viac o psychologickej prvej pomoci

Mapa pomoci

Rýchlo a jednoducho nájdi kontakt na odborníka v oblasti psychického zdravia vo svojom okolí.

Z našich skúseností vnímame, že požiadať o pomoc chce naozaj veľa síl a neskutočnú dávku odvahy. Niekedy je bremeno, ktoré nám prinesie život, príliš ťažké a je úplne v poriadku, ak o tom niekomu povieme a pomôže nám to bremeno chvíľu niesť a zmenšiť. Najlepšie je, ak požiadame o pomoc odborníkov.

Pomoc existuje a je aj v Tvojom okolí.