25. 08. 2021 Aktuality Čo pre vás robíme Podujatia Správy

Prínos sociálnej práce v starostlivosti o duševné zdravie-Verejná diskusia

Pozvánka na verejnú diskusiu

Pozývame vás na ďalšiu verejnú diskusiu, tentoraz o nesmierne dôležitej téme: Prínos sociálnej práce v starostlivosti o duševné zdravie. 

Postavenie sociálnej práce v systéme starostlivosti o duševné zdravie je desiatky rokov zaznávané. Sociálni pracovníci sa často vnímajú skôr ako administratívni pracovníci bez ambície participovať na prevencii, liečbe a rehabilitácii ľudí s duševným ochorením.

Pomyselné nožnice medzi rezortmi zdravotníctva a sociálnych vecí sa stále viac roztvárajú v neprospech prijímateľov našej pomoci. Mnohí psychiatri a psychológovia pritom uznávajú potrebu odpútania sa iba od medicínskeho prístupu k ľuďom s duševným ochorením, sociálni pracovníci naviac sprevádzajú týchto ľudí aj na miestach a v životných situáciách, kam sa psychiater ani psychológ štandardne nedostanú.

Ako môže pomôcť sociálna práca v starostlivosti o duševné zdravie a ľuďom s duševnou poruchou? Môže sa sociálny pracovník stať psychoterapeutom? Ak áno, tak s akými kompetenciami? Akú reformu systému starostlivosti o duševné zdravie na Slovensku potrebujeme?

Termín diskusie:  26.8.2021 od 12:00 hod.

Diskusiu moderuje: 

  • prof. PhDr. Michal Oláh, PhD. – redaktor časopisu .týždeň, sociálny pracovník

Hosťami diskusie sú:

  • Mgr. Katarína Mažárová – predsedníčka Slovenskej komory sociálnych pracovníkov
  • Doc.PhDr. Denisa Šoltésová, PhD. – riaditeľka Trojlístok n.o., sociálna pracovníčka 
  • MUDr. Dagmar Breznoščáková PhD. – vice-prezidentka Slovenskej psychiatrickej spoločnosti, výkonná riaditeľka ODOS o.z., psychiatrička a psychoterapeutka
  • Mgr. Marek Roháček –  predseda Návrat o.z, sociálny pracovník
  • Mgr. Vladimír Hambálek – Coachingplus, supervízor pre oblasť sociálnych služieb, sociálny pracovníka a psychoterapeut
Podujatie bude vysielané online na facebookových profiloch Ligy za duševné zdravie SR, Slovenskej komory sociálnych pracovníkov, Denníka N a Týždeň.
Záznam z podujatia bude po pár dňoch uložený TU.

Partneri podujatia: