Projekt

Projekt U4U Ukrajina pre Ukrajinu

„Dobré činy nám dávajú silu a inšpirujú dobré činy v druhých.“

Projekt Ukrajina pre Ukrajinu, skrátene U4U, poskytuje sociálnu a psychologickú pomoc Ukrajincom, ktorí zažili utpenia vojny a museli zachrániť seba a svojich blízkych na Slovensku.

Hlavným cieľom projektu je umožniť ľuďom so životnou skúsenosťou, ktorí utiekli zo svojej krajiny kvôli vojne, poskytovať služby iným ľuďom s rovnakou skúsenosťou.

Ligu za duševné zdravie SR podporila pri práci s ľuďmi z Ukrajiny grantom americká nadácia Direct Relief, vďaka ktorej Liga začala realizovať projekt psychosociálnej podpory a prvej pomoci v oblasti duševného zdravia pre odídencov z Ukrajiny.

Na celom Slovensku Liga budovala tímy odborníkov na duševné zdravie predovšetkým z radov odídencov, ktorí sa nachádzajú na Slovensku a ktorí v každom kraji prostredníctvom 10-členných tímov poskytovali rôzne podporné činnosti pre všetkých odídencov. Mobilné tímy  okrem konkrétnych požiadaviek individuálnych odídencov a ich rodín realizovali aj pravidelné aktivity v hromadných ubytovacích zariadeniach.
Hromadné ubytovacie zariadenia sú najrizikovejšie formy ubytovania z hľadiska vytvárania giet, v ktorých sú najvyššie riziká sociálnych patogénnych javov ako sú závislosti, prostitúcia, agresivita alebo násilie. Aktivity budú zamerané predovšetkým na deti, teenagerov, matky aj seniorov.

Ako to celé začalo?

Po vypuknutí vojnového konfliktu na Ukrajine náš riaditeľ Andrej Vršanský prišiel s jednoduchou myšlienkou: kto sa bude starať o duševné zdravie utečencov z Ukrajiny, keď sami nemáme dostatok kapacít v oblasti duševného zdravia? Skúsme medzi utečencami nájsť psychológov a ľudí so skúsenosťou a rýchlo ich zamestnajme. Táto myšlienka sa pravdepodobne pre svoju jednoduchosť a priamočiarosť, zapáčila viacerým donorom, medzi prvými to bolo IOM a neskôr americká nadácia Direct Relief, vďaka ktorej Liga začala realizovať projekt psychosociálnej podpory a prvej pomoci v oblasti duševného zdravia pre odídencov z Ukrajiny – náš program U4U, ktorý otvoril dvere pre vznik regionálnych centier v každom kraji Slovenska a vytvorenie viac ako 130 pracovných pozícií.

ROK 2022

Duševné zdravie je perspektívou, ktorá je kľúčová pre vytvorenie účinnej a dlhodobej stratégie reagujúcej na utečeneckú krízu spôsobenú vojnou na Ukrajine. Význam aktivít psychosociálnej podpory duševného zdravia (PSZP) zdôrazňuje nielen Liga za duševné zdravie SR a ďalšie mimovládne organizácie, ktoré sa podieľajú na rôznych službách poskytovaných ľuďom vysídleným z Ukrajiny, ale predbežne aj medzinárodné organizácie s množstvom skúseností s potrebami utečencov a stratégiami reakcie. UNHCR, UNICEF, WHO a IOM prišli na Slovensko, aby pomohli krajine nastaviť stratégiu na základe skúseností z mnohých krajín, ktoré zbierali desaťročia.

Stratégia MHPSS- mental health and psychosocial support pre Slovensko

V každom regióne Slovenska a v Gabčíkove sme vytvorili tím 10 vyškolených koordinátorov v MHPSS. Tímy reagovali na všetky žiadosti o pomoc a reagovali na jednotlivé prípady, ktoré si vyžadovali licencovaných klinických psychológov, sociálnych pracovníkov alebo psychiatrov. Okrem toho sa tímy špecificky zameriavali na väčšie ubytovacie zariadenia, kde ľudia vysídlení z Ukrajiny tvoria skupiny od 10 do stoviek ľudí v jednom zariadení. V takýchto zariadeniach sa poskytovali pravidelné služby s cieľom zmierniť riziká zhoršenia ich duševného zdravia vzhľadom na charakter týchto zariadení.

  • Každý Ukrajinec môže zavolať na anonymnú a bezplatnú linku pomoci pre duševné zdravie Nezábudka 24 hodín denne, 7 dní v týždni (0800 222 450).
  • Linka pomoci slúži aj ako operačné centrum, kde je možné požiadať o mobilné tímy v každom regióne Slovenska, akonáhle sú všetky tímy na mieste.
  • Pravidelné aktivity projektu sú zamerané najmä na deti a dospievajúcich, ale aj na ženy a starších ľudí. Krízová intervencia je poskytovaná v spolupráci s krízovými tímami Modrého anjela, ktoré pokrývajú celé územie Slovenska a sú najlepšími odborníkmi, ktorých záchranné zložky na Slovensku využívajú pri krízových intervenciách.

ROK 2023

V roku 2023 projekt pokrýval 8 regiónov Slovenska a najväčšie Humanitárne centrum v Gabčíkove.

U4U poskytovala psychosociálnu pomoc na viac ako 180 miestach na Slovensku. Každý tím tvorilo 10 profesionálnych odborníkov. Počas tohto obdobia bola poskytnutá pomoc viac ako 14 000 vnútorne vysídleným osobám. Našich 97 konzultantov vykonalo 18.940 metodických činností.

V projekte U4U v roku 2023 pôsobilo:

  • 8 regiónov + najväčšie humanitárne centrum v Gabčíkove
  • na 180 miestach na Slovensku
  • 10 profesionálov v každom tíme
  • 14 000 ľudí dostalo pomoc

 

Projekt sa stal základom pre ďalšie programy smerujúce k zotaveniu, U4U, aj ku peer pracovníkom.

Počas letných prázdnin 2023 boli organizované detské tábory pre ukrajinské a slovenské deti, ktoré sa konali v každom regióne Slovenska.

Počas tohto roka sa uskutočnili spoločné ukrajinsko-slovenské kultúrne podujatia zamerané na výmenu kultúrnych hodnôt a skúseností. Organizovali sa rôzne jarmoky, na ktorých Ukrajinci varili národné jedlá s kulinárskymi národnými charakteristikami a organizovali sa rôzne majstrovské kurzy. Konali sa koncerty pre rôzne kategórie obyvateľstva, ktoré pripravili špecializovaní hereckí a spevácki pedagógovia.

Vekové kategórie, pre ktoré sme organizovali podporné aktivity:

  • Malé deti 0-2 roky
  • 2-5 rokov
  • 6-11 rokov, tínedžeri
  • 18 -59 rokov
  • 60+
  • Podporné stretnutia pre ženy utekajúce pred vojnou
  • Svojpomocný klub pre mužov

 

Transformácia projektu

Od mája 2023 sa projekt Ukrajina pre Ukrajinu 2023 transformoval na projekt s novým názvom Obnova pre Ukrajinu.

Boli otvorené podporné skupiny Recovery Colleges pre dospelých a Discovery Colleges pre tínedžerov.  Ide o nový formát podporných skupín pre duševné zotavenie, v ktorých sa podporuje formát „peer-to-peer“.

 

Medzinárodná vedecko-praktická online konferencia „Sociálna a psychologická pomoc pre deti a dospelých“

V dňoch 19.04.2023 a 26.04.2023 sa uskutočnila Medzinárodná vedecko-praktická online konferencia „Sociálna a psychologická pomoc pre deti a dospelých“. 

Každý tím prezentoval svoje výsledky a podelil sa o svoje mnohostranné skúsenosti. Po konferencii bol vydaný zborník článkov pre všetkých účastníkov konferencie.
Organizačný výbor konferencie:

Predseda: JUDr. Andrej Vršanský, riaditeľ spoločnosti LIGA ZA DUŠEVNÉ ZDRAVIE;

Rada expertov:

Odborná rada projektu „Ukrajinci pre Ukrajincov“ (U4U):

Svitlana Muravská, riadiaca odborníčka projektu „Sociálna a psychologická pomoc pre deti a dospelých“;

Victoria Mariniuk, koordinátorka projektu „Sociálna a psychologická pomoc pre deti a dospelých“;

Svitlana Khasaya, expertka projektu „Sociálna a psychologická pomoc pre deti a dospelých“;

Olena Zubová, expertka projektu „Sociálna a psychologická pomoc pre deti a dospelých“;

Sylvia Hertz, expertka projektu „Sociálna a psychologická pomoc deťom a dospelým“;

Victoria Nereta, expertka projektu „Sociálna a psychologická pomoc pre deti a dospelých“;

Olena Pavlenko, expertka projektu „Sociálna a psychologická pomoc pre deti a dospelých“;

Olena Volyarska, odborníčka projektu „Sociálna a psychologická pomoc pre deti a dospelých“.

Tisíce ľudí mohli vďaka projektu využiť možnosť získať psychosociálnu pomoc. Mnohým z nich sa podarilo stabilizovať svoj psycho-emocionálny stav, nájsť si prácu, zlepšiť vzťahy s okolím a rodinnými príslušníkmi, získať skúsenosti s psychologickou podporou a rozšíriť svoje sociálne kontakty.

To pomohlo vytvoriť nové prostredie, v ktorom môžu Ukrajinci prispieť k obohateniu kultúry a ekonomiky Slovenska. Táto skúsenosť je jedinečná.

Po skončení projektu 31.10.2023 pokračovalo v práci v Lige za duševné zdravie viac ako 30 zamestnancov ako dobrovoľníci.

Súčasťou dobrovoľníckeho projektu sú rôzne workshopy a podporné skupiny pre deti, mládež a dospelých. Dobrovoľníci sa zúčastňujú na športových podujatiach a vyhrávajú ceny.

Od decembra 2023 bol spustený vzdelávací program na podporu Ukrajincov na Ukrajine. Školenia sa konali v Charkovskej, Zakarpatskej a Dneperskej oblasti. V januári 2024 sú naplánované podporné skupiny v Odeskej a Ľvovskej oblasti.

Štúdia o psychickom zdraví a pohode Ukrajincov

V roku 2023 sme v spolupráci s prieskumnou agentúrou 2MUSE uskutočnili šúdiu o psychickom zdraví a pohode Ukrajincov, ktorí boli nútení presťahovať sa na Slovensko v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu.

Štúdia sa uskutočnila v období od novembra 2022 do marca 2023. Celkovo bolo oslovených 712 respondentov, z ktorých väčšina žije na Slovensku približne rok.

Podľa získaných údajov väčšina respondentov hodnotí svoje psychické zdravie a psychické zdravie svojich detí ako všeobecne dobré a uspokojivé. Zároveň rodičia hodnotia zdravie svojich detí ako lepšie ako svoje vlastné. Prax vyhľadávania psychologickej pomoci nie je medzi Ukrajincami rozšírená.

Prevažná väčšina Ukrajincov pred príchodom na Slovensko psychologickú pomoc nevyužila, 25 % dospelých a 30 % detí využilo psychologickú pomoc a podporu na Slovensku prvýkrát.

Treba poznamenať, že tí, ktorí hodnotili svoje psychické zdravie ako neuspokojivé a cítili potrebu pomoci, dostali psychologickú podporu najmä od odborníkov z Ligy za duševné zdravie.

Podľa štúdie majú niektorí respondenti niektoré príznaky posttraumatickej stresovej poruchy a poruchy prispôsobenia.

Prevládajú tieto príznaky: problémy so získavaním pozitívnych emócií, beznádej ohľadom budúcnosti, pocit izolácie od rodiny a priateľov, nezáujem o činnosti, ktoré ich kedysi bavili, tendencia vyhýbať sa interakcii, nespavosť a výbuchy hnevu. Účastníci prieskumu si podobné príznaky všímajú aj u svojich detí. Viac ako polovica opýtaných Ukrajincov sa plánuje vrátiť domov, zatiaľ čo 14 % respondentov nevedelo na túto otázku odpovedať.