„V roku 2021 malo na Slovensku symptómy úzkosti viac ako 19% respondentov vo veku nad 15 rokov a symptómy depresie takmer 25% rovnakých respondentov.“
Mental Health First Aid je celosvetovo mimoriadne úspešný a rozšírený program, ktorý vznikol v Austrálii a ktorý učí ľudí hovoriť o duševnom zdraví, rozumieť jeho hraniciam a limitom a zlepšuje orientáciu laikov v oblasti duševného zdravia.
Program Prvá pomoc pre duševné zdravie je súčasťou medzinárodne uznávaných a na dôkazoch založených akreditovaných školiacich programov, ktoré dodávajú jednotlivcom vedomosti, zručnosti a sebadôveru potrebné na podporu priateľa, člena rodiny alebo spolupracovníka s duševným problémom.
Prvá pomoc v oblasti duševného zdravia odstraňuje strach a váhanie pri začatí rozhovorov o duševnom zdraví, zlepšuje pochopenie a poskytuje akčný plán, ktorý ľudí učí bezpečne a zodpovedne identifikovať a riešiť potenciálne duševné ochorenie.
Vyškolený človek vie byť partnerom na diskusiu o duševnom zdraví vo svojej komunite, ale aj vo vnútri pracovného života. Problémy nebagatelizuje, nedáva „dobré rady do života“, empaticky počúva a šíri osvetu, pochopenie a ľudskosť.
V súčasnosti je program Prvej pomoci pre duševné zdravie prostredníctvom licencie realizovaný vo vyše 25 krajinách po celom svete a doteraz bolo vyškolených viac ako 5 miliónov ľudí.
Tento program pozýva na zapojenie všetky organizácie naprieč všetkými sektormi, všetkých veľkostí.
Cieľom programu je budovanie firemnej komunity, v ktorej každý človek dokáže poskytnúť prvú pomoc a podporiť tak ľudí, ktorí majú problémy v oblasti duševného zdravia.
Po absolvovaní programu získa zamestnávateľ certifikát a odznak Zlaté duše na pracovisku na úrovni Vyškolené, Skúsené alebo Expertné.
Certifikovaní zamestnávatelia v zahraničí potvrdzujú, že toto ocenenie im výrazne zlepšuje reputáciu, rozvíja kultúru organizácie a pomáha zamestnancom vážiť si a využívať rolu a zručnosti poskytovateľov Prvej pomoci pre duševné zdravie z ich vlastných radov.
Certifikácia zamestnávateľov v oblasti prevencie a starostlivosti o duševné zdravie
zamestnancov v rámci Slovenska oceňuje a vyzdvihuje tých zamestnávateľov, ktorí sa dlhodobo usilujú vytvárať pre svojich zamestnancov prostredie, ktoré podporuje duševné zdravie.
Táto certifikácia je inšpirovaná licencovaným austrálskym programom The Mental
Health First Aid® Workplace Recognition Program. V rámci certifikácie prinášame
zamestnávateľom licencovaný program Prvá pomoc pre duševné zdravie (skratka PPDZ, angl. Mental Health First Aid), ktorý vznikol v Austrálii v roku 2000 a odvtedy sa rozšíril do viac ako 25 krajín po celom svete. Táto certifikácia oceňuje prostredie a kultúru organizácie, ktorá prostredníctvom vzdelávania, relevantných politík a cielenej dlhodobej podpory vrcholových lídrov, podporuje duševné zdravie zamestnancov.
Na každej úrovni sú zamestnávatelia hodnotení na základe percenta preškolenia
zamestnancov za posledné 3 roky, úspešnej implementácie konkrétnych aktivít, ktoré podporujú duševné zdravie a na základe dĺžky trvania jednotlivých úrovní tohto programu.
Opakovaná certifikácia sa vyžaduje 1x za 2 roky. Na základe opakovanej certifikácie
zamestnávateľ môže pôvodnú certifikáciu stratiť, obnoviť alebo získať certifikáciu na vyššej úrovni na základe nasledujúcich kritérií:
Školenie zamestnancov pozostáva z dvoch častí. Prvú časť predstavuje samoštúdium online kurzov. Ide o 5 interaktívnych kurzov, ktoré účastník študuje v čase, ktorý mu vyhovuje a štúdium trvá približne 8-10 hodín. Druhú časť predstavujú dva interaktívne online webináre s lektorom, každý webinár predstavuje 2,5 hodiny, takže spolu celé vzdelávanie trvá približne 15 hodín.
Certifikácia v oblasti prevencie a starostlivosti o duševné zdravie zamestnancov oceňuje zamestnávateľov nasledovne:
Všetky organizácie s oficiálnym sídlom na Slovensku, ako aj konzorciá, jednotlivé pracoviská organizácií s viacerými sídlami, ako aj jednotlivé organizačné útvary. Pracovisko, ktoré chce byť posudzované, by malo mať minimálne 5 zamestnancov (t.j. 5 FTEs = fulll time equivalent)
Zamestnávatelia majú slobodu vybrať si z aktivít, ktoré ponúka tento program, alebo si môžu vytvoriť svoje vlastné aktivity, ktoré pomáhajú implementovať program Prvá pomoc pre duševné zdravie (vlastné aktivity počítané do hodnotenia sú predmetom odsúhlasenia zo strany LDZ). Zamestnávatelia predkladajú dôkazy o implementácii každej aktivity. Môžu sa použiť rovnaké dôkazy ako pri bežných auditoch a môžu sa použiť opakovane aj rovnaké dôkazy pri rôznych aktivitách, ak je to relevantné.
Vhodnými dôkazmi sú napríklad:
• Zápisy z porád a stretnutí
• Strategické dokumenty
• Akčné plány
• Interné politiky (dokumenty)
• Kópia relevantnej komunikácie
• Fotky tímových aktivít
• Zdroje
CENA KURZOV:
Zamestnávateľ môže požiadať o certifikáciu kedykoľvek v priebehu roka prostredníctvom e-mailu: dusevnezdravie@dusevnezdravie.sk, (predmet mailu prosíme uviesť Prihlásenie do PPDZ)
Liga za duševné zdravie skontaktuje zamestnávateľa a dohodne s ním harmonogram certifikácie, predovšetkým proces vyškolenia zamestnancov a odsúhlasenie a vydokladovanie aktivít podporujúcich duševné zdravie na pracovisku.