30. 05. 2017 Nezaradené

Stredoškoláci sa učili, ako zvládnuť krízy a konflikty

Až šesťsto stredoškolákov z dvadsiatich stredných škôl sa zúčastnilo projektu Fakulty psychológie Paneurópskej vysokej školy, ktorý organizovala v spolupráci s Ligou za duševné zdravie.

Liga za duševné zdravie má krásny program pre stredoškolákov, tentokrát sa realizoval v spolupráci s Fakultou psychológie Paneurópskej vysokej školy (PEVŠ). Má názov Ako zvládať krízy a konflikty a pomáha stredoškolským študentom zvládnuť záťažové situácie v škole aj v rodine. Jeho cieľom bolo interaktívnou a zážitkovou formou ukázať žiakom stredných škôl možnosti, ako konflikty a krízy s priateľmi, rodičmi, či spolužiakmi riešiť a tiež, aké vonkajšie či vnútorné faktory môžu ovplyvniť výber spôsobov riešenia konfliktov.

„Pre Fakultu psychológie PEVŠ je veľká česť spolupracovať s Ligou za duševné zdravie a spolupodieľať sa na jej hodnotných aktivitách,“ vysvetľuje vedúca Ústavu školskej a pracovnej psychológie – prof. PhDr. Eva Gajdošová, Phd. „Týmto spôsobom majú študenti psychológie možnosť rozvíjať praktické psychologické zručnosti potrebné pre budúcu prácu s klientmi, vyskúšať si v reálnej školskej praxi prednášku, besedu, diskusiu so skupinou študentov, zistiť, kde sú ich silné stránky a kde ešte potrebujú formovať a rozvíjať osobné predpoklady a získavať odborné poznatky a vedomosti.“

Projekt bežal na 20 stredných školách v Bratislave, v Trnave, v Topoľčanoch, v Hlohovci, v Leviciach, v Šamoríne a v Želiezovciach, spolu v 26 triedach 1, 2. a 3. ročníka. Zúčastnilo sa ho odhadom 600 stredoškolákov vo veku 16 – 18 rokov. Študenti stredných škôl sa v rámci projektu zúčastnili interaktívnych a zážitkových foriem práce, aktívne reagovali a spolupracovali.

Z výsledkov pozorovaní a rozhovorov vysokoškolákov so stredoškolákmi je už zrejmé, že mladí ľudia potrebujú na škole odborníka – psychológa, s ktorým by mohli riešiť svoje osobné, rodinné či študijné problémy bez strachu a obáv zo zneužitia informácií, dospelého, ktorému dôverujú, ktorý im poradí a usmerní ich pri riešení životných situácií.

Na projekte participovali študenti odboru Psychológia, a to študenti 2. ročníka bakalárskeho štúdia a 1.ročníka magisterského štúdia v rámci predmetu Školská psychológia pod koordináciou Prof. PhDr. Evy Gajdošovej, PhD.