11. 10. 2022 Aktuality Čo pre vás robíme

Svetový deň duševného zdravia s Mental Health Europe

Migrácia a duševné zdravie
Kampaň Mental Health Europe pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia

Sme nesmierne hrdí, že v rámci Svetového dňa duševného zdravia môžeme predstaviť spoločnú iniciatívu Ligy za duševné zdravie a Mental Health Europe – Duševné zdravie v kontexte migrácie.
Pozrite si emotívny príbeh (teraz už našej kolegyne) Tetiany Kulish. V prvých dňoch ukrutnej vojny prišla s dvoma maličkými deťmi na Slovensko. Dobrí ľudia jej pomohli s ubytovaním, deťmi a v rámci Ligy za duševné zdravie si našla aj zmysluplnú prácu.
Ako to celé prežívala? Ako zvládla odlúčenie od manžela, rodiny? Život v cudzej krajine s ochromujúcim strachom o svojich najbližších? Ako sa dá žiť s hlbokou traumou? Ako vníma dôležitosť duševného zdravia?

Trailer ku kampani Duševné zdravie v kontexte migrácie:

Pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia vyzýva Mental Health Europe (MHE) na silnejšiu, inkluzívnejšiu a dostupnejšiu podporu duševného zdravia, prevenciu a služby pre utečencov a migrantov.

Migrácia, vrátane ľudí, ktorí žiadajú o azyl, sa týka takmer všetkých krajín sveta. Európa zažíva najväčší pohyb ľudí od druhej svetovej vojny, pričom okrem utečencov z iných krajín (napr. zo Sýrie, Jemenu, Afganistanu atď.), ktorí vstúpili do Európy, ušlo približne 6,6 milióna ľudí z vojnou zmietanej Ukrajiny. Toto kladie dôraz na krátkodobé, strednodobé a dlhodobé dôsledky konfliktu, vysídlenia a exilu na duševné zdravie.

Ľudia v pohybe môžu viackrát čeliť ťažkostiam v oblasti duševného zdravia, či už ide o znepokojujúce udalosti v krajine ich pôvodu, ako je vojna a nútené vysídlenie, pozdĺž migračných trás a počas náročných prijímacích podmienok. Nedávna správa WHO (júl 2022) odhaduje, že prevalencia závažných duševných problémov je medzi obyvateľstvom postihnutým konfliktom, vrátane utečencov vysoká (až 22 %).

Utečenci a migranti patria k najzraniteľnejším a zanedbávaným členom mnohých spoločností. Vo svojej podstate nie sú menej zdraví ako hostiteľské populácie. Avšak neadekvátna úroveň zdravotných determinantov, ako je príjem, bývanie, vzdelanie alebo prístup k službám, negatívne ovplyvňujú ich duševné zdravie. Utečenci a migranti čelia aj ďalším ťažkostiam (právne postavenie, diskriminácia, sociálne, kultúrne, administratívne, jazykové a finančné prekážky), čo ešte viac znižuje ich všeobecnú úroveň dobrého života.

Riešenie potrieb duševného zdravia utečencov a migrantov by sa malo stať prioritou a neoddeliteľnou súčasťou zásady práva na zdravie pre všetkých.Politici by mali tiež posilniť systémy duševného zdravia a zabezpečiť, aby boli citlivé voči utečencom a migrantom a aby boli inkluzívne.

Pripomíname, že Liga za duševné zdravie prevádzkujem nonstop bezplatnú psychologickú pomoc pre odídencov z Ukrajiny na telefónnom čísle 0800 222 450.

Taktiež zamestnávame cca 135 odborníkov priamo z Ukrajiny, ktorí v každom kraji na Slovensku pracujú v komunitách, kde rozvíjajú programy na dobré duševné zdravie detí, dospelých a seniorov z Ukrajiny.