12. 12. 2017 Nezaradené

Ako sa žije s psychickou poruchou

Spoveď mladej ženy s bipolárnou afektívnou poruchou s psychotickými sklonmi.

Nestáva sa často, že v našej tlači narazíte na tak výborný rozhovor a ešte k tomu s človekom, ktorý trpí vážnou duševnou poruchou. Mladá žena poskytla novinárovi Karolovi Sudorovi mimoriadne otvorenú spoveď o tom, aký je jej život s bipolárnou afektívnou poruchou. Podnetom na ten rozhovor bola publikácia F. Gála s názvom Ešte raz a naposledy, kde sa jej dotkli pasáže, v ktorých označil Mečiara či Trumpa za psychopatov a kde tvrdí, že každý, kto chce vstúpiť do politiky, by mal predložiť potvrdenie od psychiatra, že je spôsobilý na takú funkciu.

Nebojácne teda vystúpila z tieňa a vyslala do sveta posolstvo, že človek s duševnou poruchou nie je len diagnóza. Navyše, ak je niekto psychicky chorý, neznamená to, že je hneď zosobnením svojej diagnózy. Stále je to konkrétny človek, ktorý má svoje sny, túžby, záujmy a, pokiaľ podstupuje terapiu a berie lieky, môže byť vysokofunkčný.

My v Lige za duševné zdravie oceňujeme prístup jednak novinára, pána Karola Sudora aj jeho respondentky za mimoriadnu odvahu poodhaliť závoj stigmy a nepochopenia, ktoré vládne okolo ľudí s duševnou poruchou.

Celý rozhovor si môžete prečítať tu:

https://dennikn.sk/965304/bojuje-s-psychickou-poruchou-ak-si-politici-nadavaju-do-psychopatov-a-sociopatov-degraduje-to-nas-skutocne-chorych/?ref=box0