29. 11. 2022 Aktuality Čo pre vás robíme

Atlas depresie. Podporte vydanie knihy o diagnóze 21. storočia

Atlas depresie — podporte vydanie knihy o diagnóze 21. storočia

Komu pomôže Atlas depresie?

O depresii bolo napísaných veľa kníh – románov, populárno-náučných publikácií a motivačných príručiek. Žiadna z nich sa ale tomuto temnému fenoménu našich čias nevenuje tak ako dielo Andrewa Solomona. Jeho kniha Atlas depresie prvýkrát vyšla v anglickom origináli už v roku 2002.

Solomon vo svojom literárnom opuse na depresiu nahliada z rôznych uhlov. Psychologicky aj politicky, biologicky aj filozoficky. Veľmi starostlivo kompletizuje a elegantne prepája vedecké a kultúrne poznatky, pričom pri písaní je kľúčová práve jeho osobná skúsenosť – tá najbolestivejšia a najhlbšia.

Po dvadsiatich rokoch od pôvodného vydania Atlasu depresie je aj civilizačné vnímanie duševných ochorení trochu iné, poznáme nové spôsoby liečby, ale aj odvrátenú stránku štatistík. Práve preto Solomon v roku 2015 publikoval doplnené vydanie knihy, v ktorom reflektuje vývoj v oblasti liečby a zároveň nové vedecké zistenia.

Atlas depresie nie je iba knihou pre odborné publikum. Je to kniha pre tých čitateľov a čitateľky, ktoré trpeli depresiou alebo ju prežívali so svojimi blízkymi, ale aj pre tých a tie, čo chcú toto duševné ochorenie viac pochopiť. Je to kniha pre všetkých.

Kliknite pre viac informácií.

Kto stojí za prekladom knihy a jej vydaním?

Andrew Solomon síce v našom regióne zatiaľ nie je známy, ale v angloamerickom svete patrí medzi literárne hviezdy. Napísal aj ďalšie obdivuhodné knihy – napríklad o rôznorodých miestach vo svete, ktoré prešli spoločenskými prevratmi (Far & Away), alebo o výchove detí s mentálnym či fyzickým znevýhodnením (Far from the Tree). So svojím manželom a deťmi žije v New Yorku.

Slovenské vydanie Atlasu depresie pripravuje vydavateľstvo Literárna bašta z Banskej Bystrice, ktoré pre slovenský knižný trh objavuje dôležité (a často prehliadané) knihy zo svetovej beletrie aj non-fiction. Vo svojom vydavateľskom portfóliu sa snaží poukazovať na témy, ktoré súvisia s inakosťou vo všetkých jej podobách.

Za samotným prekladom tohto rozsiahleho diela stojí renomovaný prekladateľ Vladislav Gális, ktorý do slovenčiny preložil dielo legendárneho Irvina D. Yaloma, ale aj knihy Kazua Ishigura, Terryho Pratchetta či Ernesta Hemingwaya. Nad prekladom Atlasu depresie strávil takmer celý uplynulý rok.

Komplexný Solomonov autorský prístup ho priviedol k bádaniu v desiatkach iných kníh a zdrojov, na ktoré autor priamo či nepriamo odkazuje. Ako prekladateľ prácu na tejto knihe považuje za náročnú, ale krásnu skúsenosť. Napokon, bol to práve sám Vlado, kto Atlas objavil a presvedčil vydavateľstvo o jeho dôležitosti. Netrvalo mu to však dlho!

O vysokú jazykovú úroveň knihy, prehľadný poznámkový aparát a register sa starajú redaktorky Zuzana BariakováLaura Klimová a Adriána Pešková. Návrh obálky a zalomenie knihy pripravuje Elena Čániová, ktorá vytvorila gro doterajších dizajnových riešení pre knihy Literárnej bašty.

Táto edičná posádka sa spolu so zodpovedným redaktorom Slavom Sochorom usiluje, aby kniha Atlas depresie bola na slovenský trh uvedená v čo najvyššej kvalite – po všetkých stránkach. Vydanie je plánované na koniec marca 2023, pričom slovenská edícia bude mať približne 700 strán.

Podporte vydanie knihy a podporíte viac!

Partnerom slovenského vydania Atlasu depresie je Liga za duševné zdravie, ktorá za ostatných 22 rokov výrazne prispela k skvalitneniu starostlivosti o duševné zdravie a zlepšeniu podmienok duševne chorých.

Prostredníctvom knihy chceme upozorňovať širokú verejnosť na problematiku duševného zdravia a jej riešenia a nadviazať tak na dlhodobé aktivity Ligy. K vydaniu knihy spoločne pripravíme tematické aktivity a tiež uvedenie knihy v Bratislave a iných slovenských mestách.

Navyše, z každého predaného výtlačku Atlasu depresie (vrátane výtlačkov rozdistribuovaných v projekte na Donio.sk) venujeme symbolické 1 euro na podporu Linky dôvery Nezábudka, ktorá 24 hodín denne pomáha ľuďom v psychicky náročných situáciách.

Vydanie knihy podporíte na https://rb.gy/mbirvk