10. 02. 2020 Podujatia

Beseda a čítačka so Soňou Borušovičovou

30. januára 2020 sa v bratislavskej Galérii Artotéka uskutočnila už 19. zo série čítačiek, ktoré organizuje občianske združenie Sofia.

Tentoraz prijala pozvanie spisovateľka a literárna dula Soňa Adamčík Borušovičová. Vyštudovala filmovú a televíznu dramaturgiu a scenáristiku na VŠMU. Písala scenáre pre detské relácie STV, spomeniem aspoň Od Kuka do Kuka. So sestrou Evou Borušovičovou napísala scenár pre celovečerný film Vadí nevadí. V roku 2017 založila Literárny dom, kde ako literárna poradkyňa venuje svoje rady začínajúcim autorom.

Na podujatie prišlo veľa ľudí, čo zaskočilo aj samotnú hostku večera. Priznala, že taký záujem nečakala, a myslela si, že to diváci prišli na jej sestru Evu. Ale to sa nepotvrdilo.

Moderátor večera Stanko Hrda na úvod predstavil autorku, privítal účastníkov a začala debata. Tréma z našej hostky pomaly spadla, keď zistila, že otázky sú bezprostredné a atmosféra ako vždy spontánna. Vysvitlo, že pani Soňa je zhovorčivá. Rada sa s nami podelila o svoje literárne ale aj životné skúsenosti. Veľmi vtipne popísala svoje presťahovanie z Bratislavy do malej obce Veľké Kršteňany. Zážitky začínajúcej Bratislavčanky v dome, kde je latrína na dvore, obklopenom zvieratkami boli podané s humorom a jemnou sebairóniu.

Veľký záujem medzi divákmi vyvolala informácia, že pani Soňa sama seba nazýva literárna dula, pretože sprevádza začínajúcich autorov celým procesom vzniku ich knihy. Poskytuje im oporu vo chvíľach, keď majú pochybnosti a nedarí sa im, teší sa s nimi a motivuje pri ich úspechoch.

Táto čítačka priniesla pani Borušovičovej tiež jedno informatívne poznanie. Nakoľko sa už dlhší čas zaoberá napísaním knihy o katolíckom kňazovi a básnikovi moderny Pavlovi Gašparovičovi Hlbinovi, tak ju potešila informácia jednej diváčky, že túto osobnosť poznala.

Večer končil spokojne a v príjemnom duchu. Tešíme sa na čítačku pod číslom dvadsať.

Autorka: Lesana Kráľovičová


Galéria