21. 11. 2018 Duša a film

Duša a film – O tele a duši

Milí fanúšikovia kvalitného filmu a duševného zdravia,
Liga za duševné zdravie spoločne s Kino FILM EUROPE vás pozýva na posledné tohtoročné premietanie filmu s diskusiou. Tentoraz sme si pre vás pripravili lahôdku v podobe maďarského filmu nominovaného na Oscara v kategórii „najlepší zahraničný film“ – O TELE A DUŠI (2017). Uskutoční sa dňa 10.12. 2018 o 18:00 v Kino Film Europe, Pistoriho palác, Štefánikova 25 v Bratislave.

O FILME:
Maďarský film O tele a duši, prostredníctvom ktorého sa režisérka Ildikó Enyedi vrátila po dlhých osemnástich rokoch na medzinárodnú scénu, je nekonvenčná love story dvoch odlišne zmrzačených ľudí: starnúceho finančného riaditeľa bitúnku a mladej uzavretej kvalitárky mäsa. Obaja hrdinovia, postupne ohromení zistením, že majú rovnaké sny, sa ich postupne pokúšajú spoločne plniť. Ľahko excentrická, taktilná i odťažitá romanca s prvkami každodennej drámy a čiernej komédie sugestívne tematizuje dualitu bdelosti a snenia, beštiality a humanity, duše a tela. Film, ktorý nenásilne spája chladné pozorovanie a nezvyčajnú emocionalitu ťaží z výraznej vizuálnosti: z precíznych geometrických kompozícií, neokázalého prelínania lyrickosti a brutality, symbolického využitia farieb i sústredenej práce s hercami. Je to celkom pochopiteľné, že si práve tento film, ktorý medzi riadkami a pomocou snových metafor hovorí o mnohých súčasných spoločenských traumách, odniesol z tohtoročného Berlinále hlavnú cenu – Zlatého medveďa.

Po filme bude diskusia s odborníkmi, ktorú bude moderovať psychologička Hana Ševčíková. Diskutovať s vami budú Dr. Zuzana Zimová, Doc. PhDr. Eva-Dorota Uhrová a MUDr. Silvia Polačková.
Príďte si s nami oddýchnuť od predvianočného stresu a porozprávať sa o zaujímavých veciach z oblasti duševného zdravia.

Vstupné: 3 €

Zdroj:http://kino.filmeurope.sk/, http://www.filmeurope.sk/movies/913-o-tele-a-du-i

Tento projekt sa uskutočnil vďaka podpore z Nadácie EPH.

Pre tých, ktorí sa nemohli zúčastniť diskusie, prinášame jej záznam: