30. 09. 2019 Duša a film

Duša a film – Vegas

Téma: Vyrovnávanie sa detí s traumou bez rodičov, spolupatričnosť rovesníkov v kríze.
Diskutujúci: Mgr. Elena Medzihradská, Mgr. Zuzana Benkovičová
Moderuje: Mgr. Zuzana Zimová

O filme:
Tretia celovečerná hraná snímka medzinárodne úspešného a oceňovaného nórskeho režiséra Gunnara Vikeneho, ktorého hraný debut Himmelfall (2002) sa v škandinávskych krajinách stal obrovským hitom, rozpráva príbeh troch mladých ľudí, ktorí stratili všetko a hľadajúc zmysel svojho života sa ocitajú na spoločnej ceste za šťastím, plnej lásky, dôvery, ale aj nenávisti a zloby.

Po tom, čo je Thomas svedkom zmlátenia svojej matky, je poslaný do domova pre mládež. Vôbec netuší, kde je jeho mladší brat a nemá ani šancu túto informáciu získať. Thomas si však zaumieni, že ho za každú cenu nájde. V domove stretáva Marianne, ktorá ide z problému do problému, a Terjeho, ktorý vyzerá ako z inej planéty. Všetci traja zisťujú, že majú rovnaký sen, a spoločne sa vydávajú na cestu, aby našli svoj domov a miesto vo svojom živote. Ani jeden však neskončí tak, ako si pôvodne želal.

Táto snímka o problematike rodiny v súčasnom svete získala v roku 2009 Špeciálne uznanie poroty na MFF v Ríme v sekcii Alice in the City, zameranej na detské filmy a filmy pre mládež, Cenu poroty na Filmovom festivale Black Nights v estónskom Talline a iné domáce filmové ocenenia.

DISKUSIA: