10. 02. 2014 Nezaradené

Hľadám odborníka

Kde nájdem odborníka, ktorému nejde o peniaze ale o človeka?

Z pohľadu človeka, ktorý je nezamestnaný, alebo je na rodičovskej dovolenke, alebo je v invalidnom či starobnom dôchodku, alebo je študent je nemožné nájsť psychoterapeuta, ktorý by neinkasoval peniaze, ktoré títo ľudia nemajú. Ľudia, ktorí trpia vážnymi psychickými ťažkosťami hľadajú psychologickú pomoc, ktorá by ich nič nestála. Určite hľadajú aj elektrikára, inštalatéra, obuvníka a ďalších, ktorí by to urobili pre človeka a nie pre peniaze. Chápem to, keď nemám peniaze, musím to robiť tak isto.

Z pohľadu psychoterapeuta si uvedomujem, že nemôžem pracovať zadarmo. Nemala by som na elektrikára, obuvníka… Zdá sa mi však nespravodlivé, keď sa mám za svoju mzdu cítiť previnilo. Teda necítim sa previnilo a žiadam platbu v hotovosti, keď môj klient nemá zmluvu s jedinou poisťovňou, ktorá s našou ambulanciou uzavrela zmluvu.

Z pohľadu zdravotných poisťovní je potreba klinických psychológov a psychoterapeutov pokrytá, nie je dôvod uzatvárať nové zmluvy s poskytovateľmi tejto starostlivosti.

Aj Vy by ste potrebovali psychoterapiu a nemáte na ňu?

Prosím vás všetkých, ktorí potrebujete klinického psychológa alebo psychoterapeuta zadarmo – obráťte sa na svoje zdravotné poisťovne, informujte sa, s kým majú zmluvy uzavreté. Navštívte týchto odborníkov a zistite, či Vás môžu zobrať do svojej starostlivosti na náklad Vašej zdravotnej poisťovne. Ak to urobiť nemôžu, informujte odborníkov, že požiadate o riešenie Vašu poisťovňu. A skutočne svoju poisťovňu požiadajte o dodanie odborníka, ktorého Vám v plnej výške preplatia, lebo si platíte svoje zdravotné poistenie.

Možno, že ak to urobia všetci, ktorí potrebujú odbornú pomoc psychoterapeuta alebo klinického psychológa, poisťovne sa zamyslia nad tým, ako sú pokryté potreby ich klientov.

Andrea Beňušková, psychologička, spolupracovníčka LDZ SR