16. 02. 2022 Aktuality

Mimovládne organizácie vyzývajú poslancov: Nerobte z úradu komisára pre deti trafiku!

Mimovládne organizácie vyzývajú poslancov: nerobte z úradu komisára pre deti trafiku

Takmer štyridsiatka neziskových organizácií z rôznych oblastí vyzýva poslancov Národnej rady k novej voľbe komisára pre deti. Opäť totiž hrozí, že pôjde viac o politickú voľbu než o výber najkvalitnejšieho kandidáta. Nástupcu Viery Tomanovej plánuje parlament vyberať vo štvrtok.

Signatári otvoreného listu sa dnes zišli pred parlamentom, aby vyjadrili nesúhlas so spolitizovaním úradu komisára pre deti. Vyzývajú poslancov k transparentnej voľbe, v ktorej by nemohol kandidovať aktívny politik či politička. Žiadajú tiež upraviť zákon tak, aby na pozíciu ani v budúcnosti nemohol kandidovať aktívny politik. Pod list sa podpísali mimovládne organizácie, ktoré sa venujú právam detí, duševnému zdraviu, ale aj transparentnosti či korupcii.

Úrad Komisára pre deti je dôležitý prvok v ochrane detí, nie je trafika pre politických nominantov. Mal by ho zastávať rešpektovaný odborník, nie politik,“ povedala prezidentka Koalície pre deti Slovensko Mariana Kováčová.

Nového komisára majú poslanci Národnej rady voliť 17. februára. Vyberať budú medzi dvoma kandidátkami, z ktorých jedna je v súčasnosti poslankyňa OĽaNO Katarína Hatráková.

Podľa Zuzany Petkovej z Nadácie Zastavme korupciu už funkčné obdobie končiacej komisárky, bývalej poslankyne Smeru Viery Tomanovej ukázalo, že politizácia nezávislého úradu môže byť nebezpečná. „Počas jej pôsobenia sme upozornili na mnohé odborné pochybenia aj podozrenia,” konštatovala Petková. Bolo by podľa nej chybou, keby jej nástupca či nástupkyňa boli opäť len výsledkom politických vyjednávaní.

Kandidátku Hatrákovú navyše spochybňuje aj odborná verejnosť, najmä pre jej nedávne výroky a odborné pochybenia, ktorých časť bola aj zverejnená. Peter Breier z Ligy za duševné zdravie SR zdôrazňuje, že odmietnutie kandidatúry Kataríny Hatrákovej nie je ojedinelým názorom niekoľkých jednotlivcov, ale zásadnej väčšiny odborníkov aj organizácií zjednotených v nevídanej miere.”

Mimovládne organizácie preto vyzývajú poslancov, aby zabránili akémukoľvek aktívnemu politikovi, aby bol zvolený a kandidoval na post komisára pre deti a aby v novom kole voľby zabezpečili nezávislosť a apolitickosť všetkých tak, ako bolo odporúčané Slovensku už v roku 2016 Výborom OSN pre práva dieťaťa po voľbe súčasnej komisárky Tomanovej.

Tiež vyzývajú poslancov upraviť zákon tak, aby sa o funkciu nemohol uchádzať aktívny politik. Podobne ako je to pri iných významných pozíciách v štáte, o ktoré sa môžu uchádzať osoby, ktoré sú nezávislé a ak boli v politike, od ich pôsobenia uplynula určitá doba /tzv. revolving door/. Predchádza sa tým konfliktu záujmov.

Pre viac informácií:

Koalícia pre deti Slovensko, Mariana Kováčová 0908 708 157
vykonna.rada@koaliciapredeti.sk

Nadácia Zastavme korupciu, Zuzana Petková, 0910 697 456
petkova@zastavmekorupciu.sk

Liga za duševné zdravie SR, Andrej Vršanský, 0903 208 963 

dusevnezdravie@dusevnezdravie.sk