08. 09. 2005 Čo pre vás robíme

Petra Polnišová (2005)

LIGA: Že vraj ste veselosť sama. Čo musí mať človek v duši, aby to o ňom povedali?
P.P: A viete, že na toto vôbec neviem odpovedať? Mám pocit, že mne osobne, a mojej veselosti pomáha veľký základ, ktorý mám od detstva. Neviem, prečo, už od detstva som bola veľmi veselá. Musím ale priznať, že ja som taký cholerický typ človeka. To znamená, že ja mám 10 dní výbornú náladu a ďalšie dva, alebo tri dni som taká mizantropická. Riešim to tak, že som sa naučila s tým žiť – jednoducho, nie každý deň je nedeľa.

LIGA: Keby ste boli lekárka a prišiel by k Vám do ordinácie taký smutný- presmutný pacient. Čo by ste mu tam napísali?
P.P: Napísala by som mu, že ak má nejakého priateľa, tak zobrať toho priateľa a niekam ísť, napríklad do Tatier. Ja tam naozaj rada relaxujem, aj v Slovenskom raji. Ísť voňať prírodu, oddýchnuť si od všetkého, čo tu je, porozmýšľať nad sebou, usmiať sa…

LIGA: Ja som počul, že ohovárate samú seba a nadávate, že máte stres z nakupovania. Ako to je?
P.P: Ja mám veľký stres z nakupovania, pretože aj ja podlieham momentálnym trendom. Vidím okolo seba tú nádheru, prídem do obchodu a v tom zistím, že ja si nemám čo na seba kúpiť a cítim sa tam naozaj škaredá a najhroznejšia na svete – aj takéto veci dokážu človeka veľmi rozladiť. Preto neznášam nakupovanie. Takže si ho rýchlo odbijem ale potom si poviem, že je to sranda. Niečo na seba mám, a to je hlavné… (smiech).

LIGA: Čo by ste odkázali všetkým smutným?
P.P: Joj, to je veľmi ťažké, lebo ja naozaj poznám niekoľko veľmi smutných a to nechcem zľahčovať. Odkázala by som im, že všetci veľmi smutní, ktorí ešte nevyhľadali odbornú pomoc, tak utekajte. Poznám ľudí, ktorí ju vyhľadali a ktorým sa naozaj zmenil život. V priebehu niekoľkých mesiacov život vidia inak. Som s tými ľuďmi v kontakte a naozaj oceňujem všetky aktivity akú vykonáva aj Liga za duševné zdravie, že tu sú, a že majú chuť pomáhať takýmto ľuďom, lebo naozaj to nie je zanedbateľný problém.

LIGA: Ďakujem za rozhovor