04. 08. 2020 Aktuality Správy

Traumatizácia v detstve a zdravie v dospelosti-klinická štúdia

Nedávny unikátny výskum traumatizácie Slovákov v detstve, ktorý vypracoval tím profesora Jozefa Hašta ukázal, že až 41 percent Slovákov, podľa prísnejších kritérií 59 percent, zažilo v detstve traumu.

Ukazuje sa, že všetky druhy traumatizácie môžu nejako súvisieť s chronickými ochoreniami v budúcnosti.

Traumy môžu zanechávať stopy v nervovom, endokrinnom a imunitnom systéme. Už sa vie, že prostredie môže cez epigenetické zmeny niektoré gény zapínať alebo vypínať.

Ak niekto má genetickú vlohu na ochorenie, a pridá sa k tomu traumatizácia v detstve, takýto človek jednak môže citlivejšie reagovať na stres práve pre zmeny na nervovom, endokrinnom a imunitnom systéme, a tiež sa uňho môžu naštartovať niektoré gény a spustiť ochorenie.

Ľudia, ktorí boli v detstve traumatizovaní, majú často aj nevhodný životný štýl, ktorý môže spôsobiť, že sa objavia niektoré ochorenia.
Preto je nesmierne dôležité starať sa o svoje duševné zdravie a pôsobiť na spoločnosť tým spôsobom, aby k traumatizácii detí dochádzalo čo najmenej.

Prečítajte si túto unikátnu klinickú štúdiu tímu profesora Jozefa Hašta, v ktorom pracovali Natália Kaščáková, Hana Bednaříková, Alena Dobrotková, Martina Petríková, a Peter Tavel.

Traumatizácia v detstve a zdravie v dospelosti - klinická štúdia